|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

To już pewne. Tarnowianie jednak nie będą płacili za śmieci ze zużywaną wodą

Tarnów nie będzie od kwietnia rozliczał opłat za śmieci na podstawie zużycia wody. Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła uchwałę tarnowskiej rady miasta. Magistrat chciał wprowadzić taki sposób naliczania, bo uważa go za najbardziej sprawiedliwy. Regionalna Izba podkreśla, że jest to dopuszczalne - ale szczegółowe rozwiązania są niezgodne z prawem. Dlatego tarnowianie nadal będą płacili 18 złotych od osoby.

fot: Pixabay

Warunkiem przyjęcia rozliczania śmieci w powiązaniu z wodą było - według radnych - wprowadzenie zabezpieczeń, które uchronią mieszkańców od zbyt wysokich rachunków za śmieci, równocześnie bez zbytniego ograniczenia higieny. Dlatego w tarnowskiej uchwale przyjęto, że mieszkańcy nie będą mogli zapłacić za śmieci więcej niż 112 złotych od gospodarstwa domowego, nawet jeśli przekroczą 15,9 metrów sześciennych zużycia wody. Problem w tym, że - zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej - prawo nie pozwala na wprowadzenie takiego ograniczenia, przy metodzie wyliczania opłaty w powiązaniu ze zużywaną wodą.

I to właśnie przede wszystkim ze względu na ten przepis RIO uchyliła tarnowską uchwałę - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków prezes krakowskiej RIO Mirosław Legutko. "Same intencje uchwalenia takiego zapisu były rozsądne i logiczne, natomiast my patrzymy przede wszystkim na przepisy. Być może będzie to jakiś argument, żeby zmienić ustawę. Trzeba się zastanowić, czy w ogóle obecne rozwiązania ustawy dają możliwość uchwalenia tego typu rozwiązania wyliczania opłaty śmieciowej. Podzielam pogląd mecenasa Piotra Wardawy, który reprezentował miasto, że to byłoby najbardziej sprawiedliwe" -  dodał prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Tarnowie Mirosław Legutko.

O przesunięcie wprowadzenia w życie w Tarnowie takiej metody, ze względu na epidemię koronawirusa, apelowali tarnowscy radni. Uważali, że albo spowoduje to ograniczenie higieny, albo wyższe rachunki.

Uchylenie przez RIO tarnowskiej uchwały oznacza, że tarnowianie będą nadal płacili za śmieci posegregowane 18 złotych od osoby. Prawdopodobnie jednak miasto będzie chciało jak najszybciej podwyższyć tę kwotę, bo - jak twierdził prezydent Roman Ciepiela - koszty są dużo wyższe.

 

Bartłomiej Maziarz/bp

88%
12%