|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tak funkcjonuje Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT

Centrum Sterowania Ruchem Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu to miejsce, do którego wpływają wszystkie informacje o tym, co dzieje się na ulicach, chodnikach i torach w Krakowie. Tutaj też odbierane są telefony od mieszkańców.

Posłuchaj rozmowy z Maciejem Mikulskim z ZIKiT-u

Centrum Sterowania Ruchem ZIKiT. Fot. Mateusz Żmija

Monitorowanie ruchu tramwajów umożliwia system TTSS, elektroniczna mapa Krakowa pokazująca, gdzie w danej chwili znajdują się tramwaje, na których liniach są opóźnienia, a które składy muszą jeździć objazdami – mówi Maciej Mikulski z działu nadzoru transportu – System umożliwia zdalne wykonywanie czynności, które kiedyś wymagały wyjścia na miasto. System przydaje się zwłaszcza w momencie zatrzymania lub awarii, bo dzięki niemu można na bieżąco dostosować kursowanie pojazdów do sytuacji. System generuje też wiele raportów ułatwiających planowanie kolejnych rozwiązań w komunikacji miejskiej.

Dzięki systemowi można również na bieżąco informować pasażerów o wszelkich zmianach w kursowaniu pojazdów poprzez tablice informacji pasażerskiej oraz nasze media społecznościowe - dodaje Mikulski.

Centrum odbiera również telefony od mieszkańców Krakowa. Dotyczą one najróżniejszych spraw związanych z komunikacją miejską. Zdarzają się osoby proszące o korektę rozkładu jazdy danej linii czy zmiany tras. Telefonów jest szczególnie dużo po każdej remarszrutyzacji. Dzięki nim ZIKiT wie również, jakie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Zdarzają się też telefony z podziękowaniami.

Całodobowy numer interwencyjny do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu to 12 616 75 55.

 

Mateusz Żmija/wm

58%
42%
WARTO ZOBACZYĆ
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 15

M

Czwartek, 29 listopada 2018, 18:48

Jakby tacy fachowcy pracowali u mnie w firmie to bym dawno splajtował. Co gorsza za tak spapraną robotę to z klientami z sądów bym nie wychodził. Takie stołki tylko za pieniądze podatników.

Odpowiedz

Wielicjusz

Czwartek, 27 września 2018, 15:31

To ja jeszcze dodam skręt z Wielickiej w ulicę Powstańców Wielkopolskich wokół pętli autobusowej. Światło zielone co 3 minuty, zdąży przejechać ok 5 samochodów. Nieraz stoi się tam klika cykli świateł, w szczycie 10 - 15 minut to norma. Nie da się tego zielonego częściej zrobić? Kiedyś było dobrze to ktoś znowu przestawił na gorsze.

Odpowiedz

sss

Czwartek, 10 maja 2018, 15:00

Kto odpowiada ze dysfunkcyjne sterowanie sygnalizacją świetlną? Szczytem jest to że światła są nieraz co 100 m i na każdych się staje (Pilotów, pod Plazą, Andersa/Okulickiego - zresztą to jakby norma) I ruszanie i hamowanie a klocki się zużywają a paliwo też a smród większy. Innym objawem są sytuacje, gdy np. rondo Czyżyńskie całe stoi - wszyscy mają czerwone - mistrzostwo świata (podobnie Lema/Meissnera). Plac Centralny - no na pewno autor , który projektował nie był na tym placu osobiście aby sprawdzić, że to nie działa tak jak powinno.

Odpowiedz

jędrek

Czwartek, 22 marca 2018, 15:14

odbiera się telefony, pisze się maile, z których potem nic nie wynika. Możesz im tłumaczyć, że mają sygnalizatory na kolejnych skrzyżowaniach, na głównych ciągach miasta wzajemnie się wykluczające i potem kolumny aut po kilkadziesiąt jeżdżą od czerwonego do czerwonego i smrodzą hamując-ruszając-hamując. Zadanie kosmos wysłać typa do sterownika sygnalizatora i przesunąć w programie cykl świetlny o 50 sekund, żeby współgrał z poprzedzającym go skrzyżowaniem - zadanie rangi lotu osobowego na Marsa! Przerasta tych magików ustawienie cykli na skrzyżowaniach odległych o 400m gdzie ruszając z pierwszego widzisz co dzieje się na drugim z sygnalizacją i jak dojedziesz to na pewno cię utnie na czerwonym, zamiast dać przejechać nadjeżdżającej kolumnie. A potem Opolską przy Mackiewicza pokonujesz na 2 cyklach zielonego, bo na jednym na pewno nie masz szans przejechać. Na Wielickiej podobne jaja.

Odpowiedz

TeżJanusz

Piątek, 26 stycznia 2018, 07:45

Uuu. W komputer grają gówniarze! Tez jestem oburzony. Powinni na powietrze wyjść a nie tylko komputer i komputer!

Odpowiedz

Antyzikit

Piątek, 26 stycznia 2018, 00:17

Centrum glupoty chyba.... Tak steruja ruchem, ze wszyscy w korkach stoimy, jest super, brawo zikit.

Odpowiedz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 22:06

Za parę milionów wybudowali świetną zabawę dla gówniarzy z ZIKiTu.

Odpowiedz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 22:05

@Janusz

Zarządzanie z za biurka nie znając realiów to domena urzędników ZIKiT u. Darmozjady siedzą w ciepłych pomieszczeniach i gruchy obijają, albo jeżdrzą na zakupy służbowymi samochodami. A może by tak pieszo lub komunikacją miejską te darmozjady posprawdzały sytuację w mieście.

Odpowiedz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 22:02

Tak darmozjady bawią się obserwując Kraków.

Odpowiedz

tel

Czwartek, 25 stycznia 2018, 18:28

zrobcie jak w wawie 19115 bardzo dobrze sie sprawdza można latwo zglosic czy w apce a telefon to przezytek

Odpowiedz

Mariusz C.

Czwartek, 25 stycznia 2018, 17:23

Dziękuję za profesjonalne podejście do interesantów i gratuluję cierpliwości. Wyrazy szacunku.

Odpowiedz

Janusz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 16:45

1) Ruchem pojazdów MPK niech się może zajmie MPK. 2) ZIKiT niech się zajmie analizą, koordynacją i informacją. Chociażby tablicami świetlnymi, które chyba nie wie po co ma. Czy kierowca ma w czasie jazdy otwierać stronę ZIKiTu? Warto by jednak wyjść na miasto i zobaczyć skąd się biorą korki, czy aktualne są oznaczenia na drogach, czy organizacja ruchu jest odpowiednia, czy sygnalizacja świetlna pomaga czy może jednak czasem szkodzi. Itp, itd.

Odpowiedz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 16:27

1) Ruchem tramwajów może niech zajmuje się MPK. 2) niech się zajmie ZiKIT podawaniem na bieżąco komunikatów na swoich tablicach świetlnych bo na razie chyba nie wie po co je ma. Kierowca jadąc nie będzie chyba otwierał strony internetowej ZiKITu? 3) ZiKIT niech może jednak wyjdzie na miasto i zobaczy jak jest zorganizowany ruch drogowy w szczególności sygnalizacja świetlna oraz aktualność

Odpowiedz

Jan

Czwartek, 25 stycznia 2018, 15:17

zmien miasto.

Odpowiedz

Czwartek, 25 stycznia 2018, 14:57

Centrum Utrudniania Życia Mieszkańcom = ZIKiT

Odpowiedz