Nowy Sącz jako pierwszy samorząd w Polsce zdecydował się na ich zakup. Jak podkreślił prezydent uznał takie działanie za konieczne m.in. po otrzymaniu niepokojących danych, dotyczących zleconych badań przez sądecki SANEPID osobom przebywającym na kwarantannie. Prezydent uznał, że grupa badanych jest zbyt wąska.

Problem jednak w tym, że testy służą do czegoś innego – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Anyszak, pełnomocnik zarządu sieci laboratoriów Diagnostyka w Krakowie. - Badania na wykrywanie przeciwciał nie robi się w tym samym celu co wykrywanie wirusa. Zastosownie tych testów jest kompletnie inne, niestety. Badanie przeciwciał wydaje się badaniem zasadnym z punktu widzenia epidemiologicznego, czyli pokazuje kto miał kontakt z wirusem, bo wtedy ma przeciwciała, natomiast ono nie pokazuje kto jest w tym momencie chory. W związku z tym jeśli ktoś chce wykrywać chorych za pomocą tego testu, to to jest pomyłka - tłumaczy dr Anyszak.

Takie badanie można już odpłatnie wykonać w Krakowie. We wtorek w Krakowie rozpoczął działalność kolejny punkt, gdzie jest to możliwe  – chodzi o oddział Diagnostyki przy ul. Życzkowskiego. Wcześniej w mieście komercyjne badania umożliwił prywatny Szpital Dworska. Odpłatne badania w kierunku koronawirusa – dostępne w kolejnym punkcie

 

(Bartosz Niemiec/jp)

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.