Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Do ucha": "Pomroka". Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza

Na zakończenie cyklu czeka nas spotkanie z poezją noblisty. Tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza pt. "Pomroka" napisał, również na nasze zamówienie, współczesny poeta Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. W rolę Poety i jego Muzy wcielą się Radek Krzyżowski - aktor Teatru Starego i Dominika Bednarczyk - aktorka Teatru im. Słowackiego.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj wypowiedzi poety Krzysztofa Siwczyka
"Pomroka", tekst inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza

- To ciekawy i nieoczywisty tekst - mówił podczas nagrań Radek Krzyżowski, a Dominika Bednarczyk podkreśliła, że Miłosz zawsze był dla niej jednym z najważniejszych poetów. "Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w projekcie. Absolutnie ufam też tandemowi Olgi Brzezińskiej i Tomka Cyza - to gwarant jakości. Do tego tekst poety Siwczyka, wspaniała poezja Miłosza, oddech, możliwość fajnej współpracy" - podkreślała aktorka. "Mamy tutaj do czynienia z pewnego rodzaju fantazją Krzysztofa Siwczyka. Cały scenariusz jest jakimś hipotetycznym spotkaniem Miłosza z jego muzą, partnerką, ponadczasową towarzyszką. To taka matrioszka, poeta w poecie" - dodał Krzyżowski. 

Oba słuchowiska reżyseruje Tomasz Cyz, realizacja radiowa Wojciech Gruszka. Premiera słuchowiska o Miłoszu w drugi dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 21.05.

Nasze słuchowiska spotkały się z pozytywną reakcją środowiska i recenzentów: "Słuchowiska Radia Kraków to próba przekucia życia i twórczości najwybitniejszych polskich poetów na rzeczywistość radiową. Jest w nich to, co najważniejsze tak w poezji, jak i w radiu - wrażliwość na słowo, jego dźwięczność, warstwy znaczeń" - podkreśla Łukasz Gazur, szef działu kultura Dziennika Polskiego.  

"Zakończyliśmy nagrania ostatnich słuchowisk z cyklu "Do ucha". Wszystko jeszcze jest bardzo świeże, a my nadal rozpaleni. Na gorąco mogę powiedzieć, że to była niezwykła praca i współpraca. Powstały cztery wyjątkowe produkcje - wyjątkowe przede wszystkim przez to, że poetyckie, a poezja potrafi bezwzględnie wymykać się próbom zamknięcia w formie dramaturgicznej. Wyjątkowe także przez grono twórców: autorów oryginalnych scenariuszy, kompozytorów, reżyserów i aktorów. Każdy dołożył do tej wielobarwnej mozaiki niepowtarzalny element. Teraz oddajemy efekt naszej pracy słuchaczom przekonani, że słuchowiska sprawią, że poezja Szymborskiej, Herberta, Miłosza i Tkaczyszyna Dyckiego będzie im jeszcze długo dźwięczeć w uszach. A my zabieramy się do dalszej pracy - przed nami otwarte kalendarze na 2018 rok i stos poetyckich książek autorów, którym chcemy oddać pokłon w kolejnych odsłonach cyklu "Do ucha". Zdradzę tylko tyle, że usłyszymy więcej poezji kobiet na gościnnej i przyjaznej antenie Radia Kraków" - podsumowuje Olga Brzezińska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię