Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

XXVII Festiwal "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie"

  • Patronaty
  • date_range Poniedziałek, 2021.06.14 14:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.06.14 15:07 )
  • Data wydarzenia: 2021-06-24 20:00
  • money Wydarzenie biletowane
Koncerty z udziałem znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia.

24 czerwca 2021, godz. 20.00 

Klub  Single Scena, ul. św. Marka 21

 

 "JAZZOWE DEBIUTY"

dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

 

Wiktora Dennis - śpiew

Anna Raczyńska - śpiew

Diana Ciecierska - śpiew  

 

gościnnie:

Adam Niedzielin - fortepian

Tomasz Kupiec - kontrabas

Łukasz Sobczyk - perkusja

Michał Jurkiewicz - instrumenty klawiszowe

 

 

25 czerwca, godz. 20.30

Klub Piec Art, ul. Szewska 12

 

KUBA BANASZEK TRIO /premierowy projekt/

 

Kuba Banaszek - fortepian

Alan Wykpisz - kontrabas

Maksymilian Olszewski - perkusja 

 

Kuba Banaszek Trio to naturalna i szczera interpretacja klasycznego tria jazzowego przygotowana przez pianistę i kompozytora Kubę Banaszka. W koncepcji znalazło się miejsce na twórczą eksplorację syntezy klawiszowych instrumentów elektronicznych i elektromechanicznych z akustyczną barwą zespołu. Pianista do projektu zaprosił znakomitych muzyków: kontrabasistę Alana Wykpisza oraz perkusistę Maxa Olszewskiego, wieloletniego kompana ze swojego autorskiego kwartetu. 

 

Zespół przygotowuje się do pracy studyjnej, a ich pierwszy album powstanie dzięki Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.

 

Od autora o samej muzyce: 

„Idea realizowanego projektu jest naturalną, twórczą potrzebą

wyrażenia emocji związanych z minionym rokiem 2020. Czas pandemii, bez wątpienia trudny dla nas wszystkich, okazał się nowym etapem w moim życiu, burzącym dotychczasowy porządek i rutynę. Ilość i charakter życiowych zmian, których doświadczyłem, zaprowadziły mnie do stworzenia muzycznej refleksji związanej z tym czasem – emocjonalnego rozliczenia.”

 

 

26 czerwca, godz. 20.30

Klub Piec Art, ul. Szewska 12

 

 "MŁODA SCENA JAZZOWA"  

po długim i trudnym okresie zamrożenia kultury przez pandemię Festiwal otwiera scenę na własne projekty studentów  Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

 

 

27 czerwca 2021, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO-BACH /premiera w Krakowie/

Andrzej Jagodziński – fortepian 

Adam Cegielski – kontrabas 

Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja 

 

Andrzej Jagodziński - znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył z udziałem muzyków swojego tria, czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim, wspaniałymi interpretacjami Chopina . W latach dwutysięcznych zaczął sięgać po utwory innych kompozytorów polskich: Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Jerzego Wasowskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, czy większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii L.van.Beethoven’a. Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha. W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów.

 

28 czerwca 2021, godz. 20.00 

Klub  Single Scena, ul. św. Marka 21

 

 "JAZZOWE DEBIUTY"

dyplomy wokalne studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej

 

Wojciech Gwiżdż - śpiew

Martyna Kasprzycka - śpiew

Dominika Skoczylas - śpiew

 

gościnnie:

Adam Niedzielin - fortepian

Tomasz Kupiec - kontrabas

Łukasz Sobczyk - perkusja

 

 

29 czerwca 2021, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

DOMINIK WANIA - "LONELY SHADOWS" /premiera w Krakowie/

Dominik Wania - fortepian

 

Tego artysty nie może zabraknąć w programie festiwalu, zwłaszcza kiedy pojawia się z nowym autorskim projektem. To właśnie na tym Festiwalu miał premierę jego znakomity debiut z projektem  „Ravel” nagrany w trio, który został obsypany nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”. I tym razem czołowy polski pianista jazzowy nie rezygnuje z wyraźnych wpływów kompozytorów klasycznych, takich jak Maurice Ravel, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Skriabin, czy Erik Satie. Muzyka Wani jest pomostem położonym między czystą wolnością improwizacji, wywodzącej się z muzyki jazzowej, a pianistyką przesiąkniętą europejską muzyką klasyczną.

 

Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. Dominik Wania, znany ze współpracy z kwartetem Macieja Obary (premiery również na Festiwalu "Starzy i Młodzi...") oraz ich dwóch dobrze przyjętych przez krytykę albumów dla ECM Records ("Unloved, "Three Crowns), zaprezentuje materiał nagrany w listopadzie 2019 r. w Lugano. „Lonely Shadows” jest świadectwem jego twórczej oryginalności, a także ważnym uzupełnieniem słynnej linii nagrań solowych ECM.

 

 

Bilety:

ebilet.pl

Wszystkie punkty Info Kraków 

bilety@jazz.krakow.pl

 

Szczegółowy program na stronie: www.krakow-jazz.pl

 

Organizator:

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne 

"Jazzowy Kraków"

 e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl

Źródło: Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Jazzowy Kraków
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię