24 maja 2022, godz. 20.00 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 JOEY CALDERAZZO & JOHN PATITUCCI

Joey Calderazzo - fortepian

John Patitucci - kontrabas 

/jedyny koncert w Polsce w ramach europejskiej trasy/

 

Joey Calderazzo i John Patitucci należą do kategorii wybitnych muzyków, którzy sprawdzają się zarówno jako liderzy, jak i sidemani. (W końcu pełne muzycznych aluzji i żartów solówki na fortepianie Calderazza wzmocniły kwartet Branforda Marsalisa, a m.in. znakomity bas Patitucciego muzykę Wayne’a Shortera.) Teraz po raz pierwszy wyruszają w światową trasę koncertową jako duet. W ramach tej  trasy pojawią się na jedynym koncercie w Polsce, w Krakowie.
 
Podczas gdy pianista Joey Calderazzo został wybrany przez Michaela Breckera, Branforda Marsalisa, Jacka DeJohnette i Dave'a Hollanda do ich zespołów, błędem byłoby przeoczenie jego własnych trzynastu albumów, na których udowodnił, że jest odważnym kompozytorem i liderem. We własnych projektach Calderazzo zmienia się w niestrudzonego odkrywcę, dla którego niezależność jest normą, improwizacja to klucz, a swing to absolutna konieczność.

Nazwisko Johna Patitucciego od dawna kojarzy się fanom jazzu nie tylko z nazwiskami takich artystów jak: Chick Corea, Wayne Shorter, Herbie Hancock, czy Stan Getz, ale także z szeroką gamą jego własnych nagrań. Niezależnie od tego, czy Patitucci wybiera kontrabas czy sześciostrunowy bas, jego szacunek dla historii w połączeniu z progresywnym podejściem jest zawsze widoczny. Jego najnowszy album, Soul of the Bass, jest tego całkowitym potwierdzeniem. Na płycie jest Bach, spirituals i R’n’B, a Patitucci udowadnia, że jeśli mistrz gra na basie, może obsadzić cały zespół w dowolnym gatunku. „Myślę, że z wiekiem w każdej muzyce na pierwszym miejscu stawia się dźwięk i odczucia. A kiedy wyrażasz siebie w sposób jasny i spójny, powstaje pewna czystość, która może wciągnąć słuchacza w komunikację" – mówi Patitucci. Słowa te zamierza wcielić w życie w nowym wspólnym projekcie, który zaprezentuje z Joeyem Calderazzo w Krakowie.

29 maja, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

cz. I

JULIA AMIROVA TRIO - "ROOTS" /premiera/

Julia Amirova - fortepian

Mikołaj Sikora - kontrabas

Patryk Gajda - perkusja

 

Utalentowana pianistka Julia Amirova, urodzona w Kijowie, mieszka w Krakowie od 2014 r, Ukończyła Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera ,Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru Kina i Telewizji oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego. Laureatka wielu konkursów, otrzymała również stypendium twórcze Miasta Krakowa. Zespół powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: pianistka Julia Amirova, kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista Patryk Gajda. 

Wiosną 2021 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Amirova Trio zatytułowana "Roots". Program składa się z 4 polskich i 4 ukraińskich pieśni tradycyjnych w opracowaniu na trio jazzowe. W repertuarze można znaleźć groove'owe utwory, liryczne ballady,a także szybkie kompozycje o charakterze tanecznym. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.

 

cz. II

SZYMON MIKA INTERNATIONAL feat. Oskar Török & Yumi Ito

Szymon Mika - gitara

Yumi Ito (Szwajcaria) - śpiew

Oskar Török (Słowacja) - trąbka

Max Mucha - kontrabas

Péter Somos (Węgry/Polska) - perkusja 

Szymon Mika International to projekt zainicjowany przez jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych w Europie, którego muzyka przełamuje ramy gatunkowe, a unikalne, dopracowane brzmienie wyróżnia na scenie międzynarodowej. Skład International jednoczy muzyków o różnorodnych korzeniach, zapleczu kulturowym i artystycznym. Prócz tria, z którym Mika koncertuje na co dzień (Max Mucha – kontrabas, Péter Somos - perkusja) w skład projektu wchodzą: Yumi Ito – mieszkająca w Szwajcarii wokalistka o polsko-japońskim pochodzeniu, laureatka prestiżowego Montreux Jazz Festival oraz Oskar Török - słowacki trębacz znany w Polsce między innymi z występów z takimi artystami jak Leszek Możdżer czy Iva Bittová. Podczas koncertu zespół wykona niepublikowane dotąd utwory oraz kompozycje pochodzące z albumu "Ekual" duetu Mika-Ito, który ukazał się w październiku 2021 zbierając wyśmienite recenzje krytyków.

 

30 maja 2022, godz. 20.00 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 

RGG  /20-lecie pracy artystycznej zespołu/

Łukasz Ojdana - fortepian

Maciej Garbowski - kontrabas

 Krzysztof Gradziuk - perkusja


Występ tria RGG na festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie związany jest z jubileuszem 20 lat działalności artystycznej. Tym samym formacja kontynuuje cykl koncertów, prezentujących materiał przekrojowy - od płyty "Szymanowski", przez "Aurę" i "Memento", aż do najnowszej "Mysterious Monuments On The Moon". 

 W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

  

31 maja, godz. 20.30

Klub Piec Art, ul. Szewska 12

"JAZZOWE DEBIUTY"

Własne projekty zaprezentują młodzi artyści - studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz absolwenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

 

NIKITA ABRAMENKO TRIO 

Nikita Abramenko – gitara

Krzysztof Mysona – kontrabas

Tymoteusz Huget – perkusja

 

KWARTET SAKSOFONOWY AMKP

Kesja Bijok – saksofon sopranowy

Filip Ogorzałek – saksofon tenorowy

Filip Szostek – saksofon barytonowy

Adrian Szymański – saksofon altowy

sekcja rytmiczna:
Filip Gąsiorowski – fortepian
Krzysztof Mysona – kontrabas
Tymoteusz Huget – perkusja

 

gościnnie: prof. Ryszard Krawczuk – saksofon altowy

Ida Zielińska – śpiew
Alessio Zucca – fortepian
Marcin Chatys – kontrabas
Nikodem Wikieł – perkusja

Ida Zielińska - śpiew

Filip Szostek - saksofon altowy

Michał Girguś – gitara

Klara Liszka – fortepian

Marcin Chatys – kontrabas

Nikodem Wikieł – perkusja  

Bilety:

 

Organizator:

Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne  "Jazzowy Kraków"

 e-mail: festiwal@jazz.krakow.pl

www.krakow-jazz.pl