Zapraszamy 9 września na godzinę 13:00 najpierw na próbę medialną do naszej pierwszej jesiennej premiery, czyli spektaklu „Jedzonko” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, a zaraz po próbie medialnej na krótkie omówienie wydarzeń i premier tegorocznego sezonu. Spotkamy się na Scenie MOS (Małopolski Ogród Sztuki, Rajska 12).
 

"Jedzonko"

„Wybieramy swoje pokarmy nie tylko dlatego, że są dobre do jedzenia, ale przede wszystkim dlatego, że są dobre do myślenia”. To jedno z najsłynniejszych zdań Claude’a Lévi-Straussa – twórcy nowoczesnej antropologii i niestrudzonego badacza kulinarnych mitów, tabu i plemiennych struktur.  Jedzenie kształtuje społeczeństwo, ustala kategorie, w których myślimy i mówimy o świecie, wyznacza linie podziałów między zamożnymi a ubogimi, wtajemniczonymi a profanami.

Jedzenie dzieli nas na frakcje, klasy społeczne, pokolenia, nawet klasyczna kategoria narodu jest dziś coraz częściej reinterpretowana przez pryzmat regionalnych smaków. Instagram i telewizyjne show kulinarne sprawiły, że żyjemy w epoce fascynacji jedzeniem i konsumpcji na pokaz. Zarazem dostępność informacji o nadciągającej katastrofie klimatycznej, przerażających warunkach hodowli klatkowej czy konsekwencjach niezdrowej diety sprawia, że z jedzeniem coraz silniej łączy się kategoria odpowiedzialności. Czy mam prawo jeść to, co jem? Jakie konsekwencje moje codzienne wybory mają dla przyrody i mojego własnego organizmu?

Tematem naszego spektaklu będzie jedzenie, a czasem nawet jedzonko. To, czym się delektujemy, obżeramy, co konsumujemy, pochłaniamy, wcinamy... Skąd się wzięło w naszym koszyku, lodówce i na naszym stole? Jaką drogę przeszło i z jakim kosztem się wiąże?

Naszym zadaniem jest przerzucenie scenicznego mostu między codziennością aktów konsumpcji a globalnymi procesami; ukazanie nieoczywistych linii, które łączą wizytę w supermarkecie i selfie z modnej restauracji; zakupy na ekologicznym bazarku i cyklony pustoszące wybrzeża odległego kraju; twoją niewielką lodówkę i największą hodowlę drobiu w Europie.

Smacznego!

 

Scenariusz:    Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski, Mirosław Wlekły

Reżyseria:      Katarzyna Szyngiera,                      

Scenografia:  Przemysław Czepurko, Katarzyna Ożgo

Kostiumy:      Sylwia Lasota

Muzyka:         Jacek Sotomski

Reżyseria świateł: Paulina Góral

Asystent reżysera: Kinga Wosztyl

Choreografia: Bartosz Ostrowski

 

Inspicjent: Bartłomiej Oskarbski

Producent: Izabella Oleś

 

Obsada:

Lidia Bogaczówna

Agnieszka Kościelniak

Marta Konarska

Katarzyna Zawiślak-Dolny

Karol Kubasiewicz
Sławomir Rokita
Feliks Szajnert
Maciej Pesta (gościnnie)
 

Premiera Scena MOS 11 września 2020 roku

kolejne spektakle 12, 13 i 15 września br.