Kino to okno na świat. W kinie to, co jest daleko - staje się bliskie, a coś, co dzieje się w nieznanym, egzotycznym miejscu - dotyka cię i wzrusza jak twoja własna opowieść.

Letnie Tanie Kinobranie z łatwością przekracza granice. Traktuje kino jako wspaniały, ponadnarodowy fenomen, który - zachowując lokalny charakter - potrafi oczarować światową publiczność. Czwarty tydzień Kinobrania – „Kino na świecie” – to bogaty zestaw filmów z różnych zakątków globu. 

W programie znalazła się liczna reprezentacja Stanów Zjednoczonych. W słonecznej Kalifornii osadzona jest akcja wzruszającego dramatu Jeszcze jest czas – reżyserskiego debiutu aktora Viggo Mortensena, który wciela się w postać syna, skonfliktowanego z wybuchowym ojcem. W burzliwych i kolorowych latach 80. rozgrywa się Wilk z Wall Street Martina Scorsese, a Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino pokazuje niezwykłą atmosferę „Fabryki snów” przełomu lat 60. i 70. Do początków USA cofa się Pierwsza krowa Kelly Reichardt – ujmujące buddy movie, rozgrywające się na XIX-wiecznym pograniczu.

Meksyk reprezentuje Nasz czas – skrajnie osobisty film jednego z najciekawszych autorów współczesnego kina, Carlosa Reygadasa. Meksykański twórca portretuje skonfliktowane małżeństwo zamożnych farmerów, jednocześnie zastanawiając się nad odwieczną walką natury z kulturą. Jeszcze bardziej na południe zabiera widzów chilijska Ema - pełna imponujących tanecznych sekwencji historia młodej dziewczyny, łamiącej społeczne tabu.

Kinematografia azjatycka coraz mocniej utrwala się w świadomości europejskich kinomanów. Ogromna w tym zasługa koreańskiego filmu Parasite Bong-Joon Ho, który w 2020 roku rozbił bank zdobywając aż cztery statuetki Oscara. Warto poznać także inne propozycje filmowe z tego kontynentu: delikatne i kameralne Płomienie ze Stevenem Yeunem (Minari, serial Walking Dead), stylowy, poetycki kryminał neo-noir Jezioro dzikich gęsi oraz obejmującą trzy dekady i szereg przemian społecznych rodzinną sagę Żegnaj, mój synu.

Podczas Kinobrania można odwiedzić także daleką Północ – Islandię, która mimo małych rozmiarów i skromnej populacji posiada jedną z najprężniej rozwijających się kinematografii. Świetnym przykładem wysokiej jakości islandzkiego kina jest Daleko od Reykjaviku - ujmujący komediodramat, którego bohaterka podejmuje heroiczną walkę z otaczającą ją niesprawiedliwością. Tysiące kilometrów dalej rozgrywa się akcja Niemiłości rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa – przejmującego portretu pozbawionego miłości małżeństwa. Z zupełnie innego zakątka świata pochodzi Umrzesz, mając 20 lat – poetycka opowieść o życiu w cieniu nieuchronnie zbliżającej się śmierci, a zarazem pierwszy w historii reprezentant Sudanu do Oscara. Długą (i bardzo międzynarodową) listę tytułów zamyka izraelskie Oto my - pełna empatii historia mężczyzny, wychowującego dorosłego syna z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Repertuar w kinie stacjonarnym powiększony jest o filmy w wirtualnych salach Kina Pod Baranami - na e-kinopodbaranami.pl. Każdy z siedmiu tytułów, które uzupełniają tematyczny tydzień Kino na świecie, można zobaczyć przez 7 dni w promocyjnej cenie 9 zł. W zestawie znalazły się produkcje z rozmaitych rejonów świata. Kraje anglojęzyczne reprezentuje American Honey – nowoczesne kino drogi przepełnione marzeniem o wolności – oraz oparty na teatralnym przeboju Sierpień w hrabstwie Osage z Meryl Streep i Julią Roberts w rolach głównych. Do Azji można przenieść się za sprawą obsypanych nagrodami Złodziejaszków Horikazu Koreedy, będących portretem pewnej nietypowej rodziny oraz zaostrzającego apetyt dramatu kulinarnego Ramen. Smak wspomnień, w którym gotowanie staje się drogą do międzypokoleniowego pojednania. Podróż do Ameryki Południowej proponuje pełen dzikości Anioł – opowiadający o urodziwym chłopaku z Buenos Aires, który w latach 70. stał się seryjnym mordercą – oraz rozgrywające się w Kolumbii Sny wędrownych ptaków, cofające się do początków narkobiznesu. Iście międzynarodową atmosferę kreuje podszyte czarnym humorem Tam gdzieś musi być niebo, którego główny bohater (a zarazem reżyser filmu, Elia Suleiman) w milczeniu poszukuje swojego miejsca na ziemi.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

BILETY: 9 zł

Wybrane filmy w cenie 10 zł

Kultowe Kinobranie: 15 zł

Akcja Zbieraj KINO: osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis!

PROGRAM:

TYDZIEŃ 4. (23-29 lipca): Kino na świecie

DALEKO OD REYKJAVIKU | HÉRAÐIÐ (Grímur Hákonarson) IS/DK/DE/FR 2019, 92' IS

EMA | EMA (Pablo Larraín) CL 2019, 102' ES

JESZCZE JEST CZAS | FALLING (Viggo Mortensen) CA 2020, 112' EN

JEZIORO DZIKICH GĘSI | NAN FANG CHE ZHAN DE JU HUI (Yi'nan Diao) CN/FR 2019, 117' CN

NASZ CZAS | NUESTRO TIEMPO (Carlos Reygadas) MX 2018, 173' ES/EN

NIEMIŁOŚĆ | NELYUBOV | LOVELESS (Andriej Zwiagincew) RU/FR/BE/DE 2017, 127' RU

OTO MY | HERE WE ARE (Nir Bergman) IL 2020, 94' HEB

PARASITE | GISAENGCHUNG (Bong Joon-ho) KR 2019, 132' KR

PEWNEGO RAZU... W HOLLYWOOD | ONCE UPON A TIME... IN HOLLYWOOD (Quentin Tarantino) US/GB 2019, 161’ EN

PIERWSZA KROWA | FIRST COW (Kelly Reichardt) US 2020, 122' EN

PŁOMIENIE | BEO-NING (Chang-dong Lee) KR 2018, 148' KR/EN

UMRZESZ, MAJĄC 20 LAT | YOU WILL DIE AT 20 (Amjad Abu Alala) SD/EG/FR/DE/QA/NO 2019, 103' AR

WILK Z WALL STREET | WOLF OF WALL STREET (Martin Scorsese) US 2013, 179' EN

ŻEGNAJ, MÓJ SYNU | DI JIUTIANCHANG (Wang Xiaoshuai) CN 2019, 180' CN

E-KINOBRANIE - FILMY DO ZOBACZENIA ONLINE na e-kinopodbaranami.pl

w dniach 23-29 lipca w cenie 9 zł!

AMERICAN HONEY | AMERICAN HONEY (Andrea Arnold) US/GB 2016, 162’ EN

ANIOŁ | EL ÁNGEL (Luis Ortega) AR/ES 2018, 115’ ES

RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ | RAMEN TEH (Eric Khoo) JP/SG/FR 2018, 89’ JP/EN

SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE | AUGUST: OSAGE COUNTY (John Wells) US 2013, 121’ EN

SNY WĘDROWNYCH PTAKÓW | PÁJAROS DE VERANO (Cristina Gallego, Ciro Guerra) CO/MX/DE 2018, ES/EN/ Wayuu

TAM GDZIEŚ MUSI BYĆ NIEBO | IT MUST BE HEAVEN (Elia Suleiman) FR/QA/DE/CA/TR/PS 2019, 97’ EN/FR/AR/ES/HE

ZŁODZIEJASZKI | MANBIKI KAZOKU (Hirokazu Koreeda) JP 2018, 121’ JP

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i zagraniczne filmy również z angielskimi napisami.  

Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępna jest jedynie część miejsc. Podczas wizyty w kinie należy nosić maseczki zakrywające usta i nos.

ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami

Fundacja Dla Kina

WSPÓŁFINANSOWANIE:

Miasto Kraków

PARTNERZY:

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Europa Cinemas

Pałac pod Baranami

New Era Art

AQL

PATRONI MEDIALNI:

Radio Kraków

Off Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

Kraków Culture Karnet

Krakow.pl

Local Life

Magazyn Filmowy

Portal Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Szwedzki Stół Filmowy 

Ekrany

Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa

DESIGN:

BLEKA

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.