23 listopada 2021 roku będzie dniem poświęconym Patronowi Europejskiego Centrum Muzyki, Krzysztofowi Pendereckiemu, w ramach uczczenia 88. rocznicy jego urodzin. Wydarzenie to będzie miało charakter dnia otwartego, w trakcie którego proponujemy Państwu bogaty i urozmaicony program skierowany do różnych grup wiekowych. W ten niekonwencjonalny sposób chcielibyśmy wprowadzić Państwa do uniwersum Kompozytora poprzez ukazanie kontekstów jego życia i twórczości, a także towarzyszących mu lub stworzonych przez niego symboli i motywów. Wiodącym elementem narracji tego dnia będzie Kosmogonia – tytuł jednego z dzieł Krzysztofa Pendereckiego będący jednocześnie symbolicznym ujęciem ogółu kontekstów, inspiracji i relacji, w których obracał się za życia Kompozytor, i które wciąż obecne są w kanonie kultury polskiej i światowej.

Od wczesnych godzin porannych zapraszamy grupy szkolne na bezpłatne warsztaty "Alfabet Pendereckiego" oraz "Penderecki przez dziurkę od klucza". Przygotowaliśmy dla nich specjalną propozycję niekonwencjonalnych zajęć z elementami zabawy i warsztatów twórczych wspierających aktywność najmłodszych słuchaczy.

Dalszą część Dnia Otwartego otworzy o godzinie 12:00 koncert Orkiestry Stołecznego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która pod kierownictwem Jurka Dybała zaprezentuje wybrane dzieła Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonina Dvořáka. Koncert ten jest otwarty dla publiczności, obowiązuje system bezpłatnej rezerwacji biletów.

Południowy koncert stanowi jednocześnie rozpoczęcie programu skierowanego do Seniorów, którego dalszą częścią będzie wykład Pani Agnieszki Malatyńskiej, autorki cyklu audycji "Labirynt Pendereckiego" realizowanych na antenie Radia Kraków. Po wykładzie serdecznie zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Ekspozycji multimedialnej "KRZYSZTOF PENDERECKI - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku".

Główną część Dnia Otwartego stanowić będzie program popołudniowy, rozpoczynający się o godzinie 16:00. Serdecznie zachęcamy, aby zaplanować pobyt w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego o dowolnej godzinie w trakcie wtorkowego popołudnia i wieczoru - czekać na Państwa będą pokazy mappingu, muzyka na żywo w wykonaniu tria jazzowego, Ekspozycja multimedialna, tworzenie muralu na żywo, otwarta próba Sinfonietty Cracovii, a także wieczorne spacery z przewodnikiem do lusławickiego Arboretum oraz inne wydarzenia towarzyszące. Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert ATOM STRING QUARTET prezentującego autorski, przyjęty z wielkim entuzjazmem publiczności projekt "PENDERECKI”. Więcej informacji na www.penderecki-center.pl