Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejny letni Spacer Muzeum Inżynierii Miejskiej

  • Patronaty
  • date_range Środa, 2021.06.16 10:54 ( Edytowany Środa, 2021.06.16 11:09 )
Zapraszamy na wakacyjne spacery realizowane w ramach SPINarium (część projektu SPINaj naukę).

 Dzięki otrzymanemu wsparciu z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki proponujemy w podróż po zabytkach naszego miasta. Spacery pozwolą na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi, związanych z inżynierią miejską i nauką. Idąc ulicami miasta odkrywać będziemy tajemnice i rozwiążemy wiele zagadek z przeszłości. Spacerować będziemy wspólnie z Wojciechem Zabielskim - licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie (http://krakow-przewodnik.com.pl).

 

Spacer Krakowski przemysł
20 czerwca 2021, godz. 12:00

Na spacerze poznamy historię krakowskiego przemysłu. W okresie średniowiecza działały cechy rzemieślników, kto chciał zostać majstrem musiał spełniać srogie wymagania, nie tylko  te, dotyczące mistrzowskiej pracy (miał być obywatelem miasta, żonatym, bojącym się Boga, urodzonym z prawego łoża i kwartalnie opłacać jeden grosz na potrzeby miasta). Z czasem powstawały przedsiębiorstwa miejskie i prywatne. Krakowianie tworzyli spółki do prowadzenia przedsiębiorstw górniczo-przemysłowych, hutniczych i takie, których celem było poszukiwanie nowych kruszców. Pierwsze manufaktury w Krakowie powstały z końcem XVIII w. (wcześniej tworzono je na przedmieściach). W połowie XIX w. powstało kilka przedsiębiorstw, które z czasem stały się nowoczesnymi zakładami przemysłowymi, a pierwsze maszyny parowe zrewolucjonizowały przemysł krakowski.

W czasie wędrówki - która rozpocznie się na dziedzińcu MIM,  a zakończy przy Krakowskich Browarach na ulicy Lubicz - poznamy wiele tajemnic. Dowiemy się, gdzie w naszym mieście po raz pierwszy zapłonęło światło elektryczne, jaka była historia krakowskiego browarnictwa, czy w Krakowie produkowano czekoladę i kto chciał założyć pierwszą galerię handlową. Przewodni zdradzi gdzie wyprodukowano wagon chłodnie, który posłużył do przewozu ciała następcy tronu Austro-Wegier.

Czas trwania: 2 godz.

Bilet w cenie 19 zł upoważnia równocześnie do zwiedzenia dwóch wystawy w MIM: „Więcej światła” oraz „Futuronauci”.

Limit miejsc: 30 osób - decyduje pierwszeństwo zgłoszenia.


Tematy i daty  kolejnych spacerów:

10.07.2021   Bezpieczeństwo - Kryminalne opowieści z Krakowa

25.07.2021   Krakowskie Kobiety

14.08.2021   Rewolucyjny Kraków

29.08.2021  W zdrowym ciele ... szlak medyczny

 

Rezerwacje /Informacje od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 8:00 do 16:00 telefonicznie 12-428 -66-00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl

Źródło: Muzeum Inżynierii Miejskiej
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię