Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej. Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”. Do udziału w nim bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora. Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do jazzu i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki. Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie. Samo słowo kopt, choć pochodzenia arabskiego, ma swoje korzenie w języku greckim i określa mieszkańca Egiptu, ale wyznaniowa koptyjska społeczność przekracza granice, to także Erytrea i Etiopia z całą odmiennością kulturową, muzyczną i odmiennymi tradycjami wykonawczymi.

Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności, artyści stworzyli dzieło wybitne. Barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich odczytaną przez pryzmat szeroko ujętej terytorialnie muzyki koptyjskiej. Powstała niezwykła opowieść, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.

„Z jednej strony muzyka jest mocno osadzona w jazzie, we współczesności, idzie w stronę rytmiki, którą wszyscy znamy i która nie dziwi ucha człowieka XXI wieku. Ale z drugiej strony nad tą współczesnością unosi się duch starożytnego świata. Słychać go w zaśpiewie fletu, słychać go w rytmach perkusji czy basu – tych orientalnie brzmiących, przywodzących na myśl kraje wschodu czy gorącego południa.” [proanima.pl]

Koncert realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2022, www.etnokrakow.pl.

Letnia scena Radia Kraków: koncert „Koptycus” - Oleś Brothers & Dominik Strycharski

10 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków.

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia). Transmisja koncertu na antenie.
Marcin i Bartłomiej Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. Jedni z najbardziej kreatywnych i cenionych muzyków współczesnej sceny jazzowej. Artyści eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej. Komponują również muzykę teatralną i filmową. Współpracują z wybitnymi artystami z całego świata jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Theo Jörgensmann, Erik Friedlander, Chris Speed, Christoper Dell, Rob Brown – z którymi koncertują i nagrywają autorskie, wysoko oceniane przez krytyków i publiczność płyty. Album tria Theo Jorgensmann & Oleś Brothers – „Alchemia”, który wydała jedna z najbardziej prestiżowych jazzowych wytwórni na świecie – szwajcarska HatHut Records, polska krytyka odnotowała jako wielki sukces polskiego jazzu.

Dominik Strycharski – polski kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. Gra i komponuje współczesny jazz, w wielu elektrycznych i akustycznych odsłonach, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki, we własnym zespole Pulsarus. Zajmuje się także współczesnymi odmianami wokalistyki oraz jako jeden z niewielu w Polsce nowoczesnymi fletami prostymi.Jest twórcą muzyki teatralnej. Stworzył muzykę do wielu spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak co tydzień od 16 do 18 zapraszamy dzieci na warsztaty plastyczne. W najbliższą niedzielę stworzymy budowle inspirowane sztuką koptyjską. Ozdobimy je oryginalnymi wzorami roślinnymi i geometrycznymi. Dodatkowo przygotujemy miniaturowe umeblowanie.

Zaproszenia na warsztaty można zdobyć na antenie lub zarezerwować mailowo: [email protected]

Bez tytułu.png (144 KB)

Stowarzyszenie_Rozstaje_LOGO_2.png (52 KB)