Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

AMBER & SILK/Maria Pomianowska & Mingjie Yu na Letniej Scenie Radia Kraków

2 lipca na „Letniej scenie Radia Kraków” w polsko-chińskim projekcie AMBER & SILK wystąpią dwie znakomite instrumentalistki: Maria Pomianowska i Mingjie Yu. Początek koncertu o godzinie 17.05, transmisja na antenie Radia Kraków. Koncert realizowany we współpracy ze „Stowarzyszeniem Rozstaje. U zbiegu kultur i tradycji” w ramach Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2023.

fot: Piotr Kubic

Amber & Silk project to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji, czy też przepływie czasu w muzyce. W programie znajdują się tradycyjne chińskie i polskie utwory, a także kompozycje Marii Pomianowskiej. W instrumentarium duetu odnajdziemy staropolskie fidele (sukę biłgorajską, fidel płocką) oraz chińskie cytry.

„Chiny zawsze mnie fascynowały, trwająca kilka tysięcy lat bogata kultura i sztuka owiana mgiełką tajemnicy, potrawy, zapachy i egzotyczne krajobrazy” – mówi Maria Pomianowska. I dodaje: „Jednym z najstarszych strunowych instrumentów chińskich jest cytra gu-zheng. Jej brzmienie wspaniale łączy się z barwą instrumentów smyczkowych ”.

Fot. „Stowarzyszenie Rozstaje. U zbiegu kultur i tradycji

Fot. „Stowarzyszenie Rozstaje. U zbiegu kultur i tradycji", organizator Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2023

Maria Pomianowska to profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, rekonstruktorka instrumentów zapomnianych i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Grająca m.in. na zrekonstruowanych suce biłogorajskiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie, wydała ponad 20 autorskich płyt.

Yu Mingjie jest obecnie doktorantką w Akademii Muzycznej w Krakowie. Była dyrektorką wydziału muzyki instrumentalnej i nauczycielką gry na cytrze chińskiej guzheng w School of Music na Hebei Normal University.

Koncert realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji, w ramach Festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2023, www.etnokrakow.pl.

W każdą wakacyjną niedzielę między 16.00 a 18.00 zapraszamy również na towarzyszące koncertom warsztaty plastyczne dla dzieci poświęcone kultywowanym w Małopolsce przez twórców ludowych rzemiosła. Podczas warsztatów 2 lipca nawiążemy do tradycji tkackich i inspirując się tym niezwykłym rzemiosłem, tworzyć będziemy tkane zakładki do książek. Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacja pod adresem mailowym: [email protected].

Letnia scena Radia Kraków” – AMBER & SILK

Maria Pomianowska – suka biłgorajska, fidel płocka

Mingjie Yu – guzheng, zheng xiaomeng

2 lipca, godz. 17.00, dziedziniec Radia Kraków

Koncert poprowadzi Agnieszka Barańska

Bezpłatne zaproszenia na antenie / do odbioru w recepcji Radia Kraków

Transmisja koncertu na antenie
Szczegóły:
www.radiokrakow.pl

Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię