Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Agnieszka Banaś z zespołem na "Letniej scenie Radia Kraków"

  • Radio Kraków
  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2022.07.25 09:51 ( Edytowany Niedziela, 2022.07.31 20:30 )
  • Data wydarzenia: 2022-07-31 17:00
  • money Wydarzenie darmowe
Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Inspiruje się muzyką poetycką, piosenką literacką, aktorską, muzyką ludową i muzyką świata. Agnieszka Banaś na Letniej scenie Radia Kraków.

fot. Piotr Kubic

Urodziła się w Kielcach, studiowała w Krakowie, mieszka w Nowym Targu. Śpiewem zajmuje się od dziecka. Głos profesjonalnie kształciła przez wiele lat u różnych nauczycieli, otwierając się na różne style muzyczne. Głównie związana z muzyką tradycyjną, a od kilku lat skupiona na muzyce autorskiej.

W 2021 wydała dwa single pt. „Plączą się nici” i „Chcę latać”. Jesienią ukaże się jej debiutancki album zatytułowany „Zapach ziemi”. Przedpremierowo zaprezentuje go na Letniej scenie Radia Kraków. Koncert zagra z cenionymi muzykami: pianistą Jaśkiem Kuskiem, kontrabasistą Józefem Michalikiem i perkusistą Adamem Stępniowskim. Teksty i muzykę na płytę Agnieszka napisała sama, w komponowaniu muzyki mieli też swój udział Roman Wiercioch i Grzegorz Klimczak. Piosenki na płycie pełne są poezji i folku, mają indywidualny, osobisty charakter, jednocześnie poruszają kwestie uniwersalne. Do pracy nad płytą zaprosiła uznanych muzyków związanych z krakowską i nowotarską sceną etno i jazz, takich jak: Katarzyna Gacek –Duda (flety), Żaneta Seweryn (cymbały), Stanisław Słowiński (skrzypce, także pomoc w aranżacjach i produkcji), Maciej Gruchacz (gitary, także pomoc w aranżacjach i produkcji), Franciszek Raczkowski (fortepian), Justyn Małodobry (kontrabas), Jacek Długosz (gitary), Adam Stępniowski (perkusja, perkusjonalia), Paweł Iwan (cymbały), Mateusz Dudek (akordeon), Konrad Basiuk (gitara basowa), Tomasz Basiuk (pianino), Kuba Cudzich (perkusja i perkusjonalia).

Agnieszka to także współzałożycielka zespołu wokalnego Strojone. Współpracuje z różnymi muzykami i zespołami, np. z ukraińskim zespołem Joryj Kłoc, z którym wydała singiel pt. Do ciebie Kasieńko/Vcora Kupajlo. Z zespołem Strojone i Wataha Drums nagrała płytę do spektaklu „Preludium Słowiańskie”. Z A. Glińską i zespołem Art Color Ballet współpracuje przy spektaklach i widowiskach teatralnych m. in. „Preludium Słowiańskie”, „Hulanki”, „Alchemia światła, „Body Art Installation” W roli wokalistki i aktorki występuje także w spektaklu „Aujourd’hui c’etait mon anniversaire” w reż. R. Baroud. Agnieszka jest również inicjatorką, organizatorką i prowadzącą warsztaty i spotkania z kulturą tradycyjną.

Jasiek Kusek – pianista jazzowy, basista, aranżer. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Od kilkunastu lat związany z krakowską sceną, akompaniator i kierownik muzyczny licznych koncertów na ogólnopolskich festiwalach piosenki artystycznej (Przegląd Piosenki Aktorskiej, Studencki Festiwal Piosenki, GRECHUTA Festival i in.) Dzielił scenę z wieloma artystami polskiej sceny, m.in: Markiem Bałatą, Joanną Słowińską, Stanisławem Słowińskim, Natalią Grosiak, Ramoną Rey, Olgą Bończyk, Kasią Moś.

Józef Michalik – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie kontrabasu. W latach 1985-1994 muzyk solista w Orkiestrze PRiTVP w Krakowie. Dokonał licznych nagrań w zakresie muzyki symfonicznej, filmowej, rozrywkowej oraz jazzowej. Współpracował m. in. z M. Grechutą i zespołem Anawa, z G. Turnauem,
W. Młynarskim, M. Bałatą. Obecnie pracuje jako główny basista w Krakowskim Teatrze Variete.

Adam Stępniowski – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie perkusji. Aktualnie gra w kilku krakowskich zespołach o różnej specyfice gatunkowej, współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i krakowskimi wokalistkami, a są to m.in: Susanna Jara, zespół DYM, Patrick The Pan, Joanna Słowińska, Stanisław Słowiński Quintet, Gadabit, Astral Balloon, Orkiestra Stołecznego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

Letnia scena Radia Kraków - Agnieszka Banaś z zespołem

Wystąpili: Agnieszka Banaś - wokal / Jasiek Kusek - pianino / Józef Michalik - kontrabas / Adam Stępniowski – perkusja.

Koncert poprowadziła Agnieszka Barańska.

Transmisja koncertu na antenie.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tym razem podczas warsztatów plastycznych dla dzieci przybliżyliśmy trochę łemkowskiej tradycji, poznając haft łemkowski. Zainspirowani tradycyjnymi łemkowskimi haftami, zaprojektowaliśmy wzór na bawełniane ekologiczne torby, które później pomalowaliśmy profesjonalnymi farbami.

fot. K. Osikowska-Tasz

fot. K. Osikowska-Tasz


Adres

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię