|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska bez smogu 2020: Krzeszowice i Kęty

Ruszamy z antysmogową akcją! Jak co roku na przełomie jesieni i zimy, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i samorządem województwa małopolskiego, badamy jakość powietrza w wybranych gminach. W tym roku będą to: Krzeszowice, Kęty, Maków Podhalański, Kalwaria Zebrzydowska, Myślenice i Rzepiennik Strzyżewski. Będziemy też edukowali i głośno mówili o potrzebie walki o czyste powietrze.

Krzeszowice. / fot: Tomasz Bździkot

- Z tym jest w Małopolsce wciąż słabo, głównie jeśli chodzi o wymianę starych pieców na nowsze i ekologiczne. W 2017 roku wymieniono około 10 tysięcy kotłów. Tak raportują gminy. W 2018 roku około 16 tysięcy kotłów i w 2019 roku około 15 tysięcy. Tymczasem do wymiany jest około 300 tysięcy kotłów i to już do końca 2022 roku - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego

Wtedy zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla Małopolski. O tym i nie tylko będziemy mówili przez najbliższe tygodnie.

Pierwsze pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy w Krzeszowicach pod Krakowem i w Kętach koło Oświęcimia. W Krzeszowicach, poza pyłomierzem, stanął także na rynku model gigantycznych płuc. Te, poza mierzeniem jakości powietrza, także działają na wyobraźnię, ponieważ po kilku dniach z zanieczyszczeniami zmieniają kolor i możemy zauważyć, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć smog.

Co jest przyczyną zanieczyszczeń w Krzeszowicach? Na co uwagę najbardziej zwracają mieszkańcy? Zdecydowanie na stare kotły oraz palenie śmieciami. To są te problemy, z którymi gmina, jak wiele gmin w Małopolsce, wciąż nie umie sobie do końca poradzić. Dlatego mieszkańcy zwracają uwagę, że najgorzej w Krzeszowicach oddycha się wczesnym rankiem oraz wieczorem.

- Odkąd pamiętam, tak to wygląda. Jak tylko zaczyna się sezon grzewczy, wyraźnie to czuć i widać w powietrzu. Jadąc do pracy zauważyłam, że z kominów wydobywa się brudny dym. Wystarczy iść na spacer i czuć, że śmierdzi. Zwłaszcza na niektórych osiedlach i wieczorami. Piece nie są pierwszej nowości. Gmina daje jakieś dopłaty do wymiany pieców, ale nie wszystkich na to stać - mówią mieszkańcy Krzeszowic.

W całej gminie do wymiany pozostało około trzech tysięcy starych pieców. Dzięki dofinansowaniu w ciągu ostatnich czterech lat zostało wymienionych w gminie około czterystu kopciuchów. Biorąc pod uwagę, że jest na to jeszcze nieco ponad dwa lata, to zaledwie kropla w morzu.


Dane z pyłomierza w Krzeszowicach:

 

 

Dane z pyłomierza w Kętach:

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Tomasz Bździkot/RK/ko

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Kęty, Krzeszowice, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Rzepiennik Strzyżewski i Myślenice.

80%
20%