Teresa Wallis - Joniak  urodziła się w Chorzowie 13 października 1926 roku w rodzinie inteligenckiej z tradycjami. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury w 1947 roku została przyjęta na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała w pracowniach legendarnych profesorów: Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Czesława Rzepińskiego, Jerzego Fedkowicza oraz równolegle grafikę pod kierunkiem profesorów: Andrzeja Jurkiewicza i Ludwika Gardowskiego.
Rok 1952 dla Teresy Wallis to koniec I etapu studiów, absolutorium oraz ślub z poznanym na Akademii malarzem, Juliuszem Joniakiem. Dyplom na Wydziale Malarstwa, którego promotorką była prof. Hanna Rudzka-Cybisowa, tytuł magistra sztuki otrzymała w 1954 roku.
Przychodzą na świat córki, kolejno Ania i Marta, których wychowanie bardzo ją absorbuje. Niemniej każdą wolną chwilę poświęca pracy artystycznej i doskonaleniu warsztatu. Od 1972 roku uczy wychowania plastycznego w krakowskich liceach (II, IV, IX, XIV) oraz prowadzi praktyki pedagogiczne dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Za pracę pedagogiczną otrzymuje nagrody od Ministra Oświaty i Wychowania. Przez szereg lat pełni funkcję sekretarza naukowego Olimpiady Artystycznej oraz przygotowuje do niej młodzież licealną, za co wielokrotnie jest nagradzana prestiżowymi nagrodami przez samego profesora Stanisława Lorenza, przewodniczącego Olimpiady.
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków od 1955 roku i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Prace Teresy Wallis-Joniak znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa w Pałacu Sztuki TPSP  to wystawa prezentująca  obrazy z wszystkich okresow twórczości artystki.  W większości są  to pejzaże  będace efektem artystycznych podrozy , ktore od kilkudziesięciu lat artystka odbywa ze swoim męzem  znakomitym pejzażystą  Juliuszem  Joniakiem . Na ekspozycji znalażly sie także  martwe natury i kilka portretow .

Malarstwo Teresy Wallis Joniak urzeka kolorystyką i jest pełne radości życia - podkreśla  Zbigniew Kazimierz Witek, prezes TPSP. Ta wystwa to też "eksplozja" tworczości Teresy Joniak, bowiem są tu też obrazy namalowane w ostatnich tygodniach -  dodaje.

 

 

Teresa  Wallis-Joniak | Retrospektywna wystawa malarstwa w Palacu Sztuki TPSP  -  4.04 - 28.04. 2019

Wernisaż 4 kwietnia g. 18

 

 

mat.pras /jd