|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Polacy zwycięzcami VIII Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu

Gabriela Gołaszewska w kategorii głosów żeńskich i Łukasz Karauda w kategorii głosów męskich zdobyli główne nagrody po 21 tys. zł w zakończonym w sobotę w Nowym Sączu XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

posłuchaj Gabrieli Gołaszewskiej

By autor nieznany - Polona.pl, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69870599

Śpiewająca sopranem Gabriela Gołaszewska jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Łukasz Karauda jest natomiast absolwentem studiów licencjackich Akademii Muzycznej w Łodzi oraz The Royal, Welsh College of Music and Drama w Cardiff.

„Obydwie pierwsze nagrody, to piękne głosy. Łukasz jest showmenem, zaś u Gabrieli doceniliśmy barwę głosu i technikę, choć zdajemy sobie sprawę, że musi jeszcze zdobyć obycie sceniczne. Ale obydwoje to bardzo zdolni młodzi śpiewacy” – mówiła podczas sobotniej konferencji prasowej przewodnicząca konkursowego jury Małgorzata Walewska.

Gabriela Gołaszewska po ogłoszeniu wyników wyraziła nadzieję, że ta nagroda pomoże jej w dalszej karierze artystycznej.

„Nie przygotowywałam się do konkursu zbyt długo. Niektóre partie śpiewam już od lat, ale inne, jak Julia czy Mimi przygotowywałam z myślą o konkursie. Najlepiej mi się śpiewało w III etapie, byłam bardzo spokojna” – dodała zwyciężczyni konkursu.

Laureat pierwszej nagrody w głosach męskich Łukasz Karauda komentował, że ten konkurs wymaga bardzo dużego repertuaru.

„Bardzo podobała mi się życzliwość komisji. Po prostu czułem, że chcą mnie słuchać i śpiewałem dla nich” – mówił śpiewak.

W kategorii głosów żeńskich drugą nagrodę zdobyła także Polka, mezzosopranistka Elwira Janasik, a trzecią nagrodę jury przyznało Sarze Shine – sopranistce z Irlandii. Wyróżnienie w tej kategorii i nagrodę zdobyła Diana Alexe – sopranistka z Rumunii.

W kategorii głosów męskich drugą nagrodę wyśpiewał Danylo Matviienko – baryton z Ukrainy, zaś trzeciej nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymał śpiewający barytonem Hongyu Chen z Chin.

„Jury było bardzo zgodne i rozdaliśmy nagrody tak, jak wynikało z punktacji. Problem mieliśmy jedynie w przypadku nagród specjalnych; tu każdy z jurorów miał inne zdanie, ale udało nam się wypracować wspólny werdykt” – wyjaśniała Walewska.

Konkurs wokalny im. Ady Sari jest skierowany do młodych wykonawców. Wiek uczestników nie może przekraczać 32 lat dla kobiet i 34 lat dla mężczyzn. Udział w konkursie zgłosiło blisko 80-ciu wokalistów z 13 krajów, w tym z Polski, Austrii, Brazylii, Chin, Gruzji, Holandii, Irlandii, Izraela, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Do finału dotarło 11 śpiewaków.

Uczestnicy pierwszego i drugiego etapu konkursu obligatoryjnie musieli wykonać utwory Mozarta oraz dowolnego polskiego kompozytora, a także utwór kompozytora współczesnego. Finaliści wykonali po dwie arie operowe z towarzyszeniem orkiestry.

Na sobotni wieczór w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu zaplanowano koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody.

Ada Sari. I wszystko jasne!

 

Bartosz Niemiec/PAP/bp

posłuchaj Łukasza Karaudy

100%
0%