Juliusz Joniak malarz, grafik pedagog prof. ASP, uczeń znanych krakowskich kolorystów Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego

 

Juliusz Joniak urodził się w 1925 roku we Lwowie. Tam podczas okupacji uczęszczał w latach 1941-1945 do Szkoły Przemysłu Artystycznego. Po wojnie jako repatriant znalazł się w Krakowie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończył  dwa wydziały: Malarstwo u Prof. Czesława Rzepińskiego, który zaproponował mu asystenturę i Grafikę Artystyczną u Profesorów Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego. Przeszedł na ASP wszystkie szczeble akademickiej kariery zwieńczonej profesurą zwyczajną. Był Dziekanem Wydziału Malarstwa (1978-1981) i Prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1981-1984). 

Działalność artystyczna Joniaka  to udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w II., III. i IV. Ogólnopolskich Wystawach Plastyki, wystawie w Arsenale, „Junge Generation” – Berlin, Lipsk. Współczesne malarstwo: Sofia, Praga, Kijów, Bratysława, Drezno, Nancy, Valloris, Biennale Sztuki – Merignac, Biennale „Sport w sztuce” – Madryt, Barcelona, „Pedagodzy Akademii Sztuk Pięknych” – Ateny, Saloniki, „Ateliereinblicke” – Kunsthalle, Norymberga. Wystawy indywidualne w Polsce i za granicą w Bergen, Lipsku, Pradze, Mainz, Aschaffenburgu, Wiesbaden... 
W 1995 roku otrzymał najwyższą nagrodę na VII. Festiwalu Sztuk w Magné – Francja, w którym uczestniczyło ponad 160. malarzy ze wszystkich kontynentów, po czym został Członkiem Honorowym Académie Européene des Arts w Paryżu. 

Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień, Wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie od 2001 roku, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. 

Za ratowanie TPSP i udział w jego odradzaniu, Prezydent RP odznaczył w 2004 roku Profesora Juliusza Joniaka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obrazy artysty znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych zarówno w kraju jak i za granicą m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Warszawie oraz w muzeach w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy, a także w Australii, Danii, Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Włoszech, Niemczech.

 

Wystawa prac Juliusza Joniaka w Palacu Sztuki w Krakowie od 11 do 25 maja 2017

 

jd/mat.pras TPSP