Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie…”

  • date_range Wtorek, 2021.02.16 17:49 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 03:37 )

Reportaż filmowy z premiery słuchowiska

Radiowy spektakl oparty na jednej z najważniejszych premier książkowych „Roku Zbigniewa Herberta” – wydanej przez Wydawnictwo a5 książce „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert.

Premiera słuchowiska (z udziałem publiczności), zrealizowanego na zwieńczenie projektu „Rok Zbigniewa Herberta w Radiu Kraków”, miała miejsce w grudniu 2018 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej. Radiowy spektakl był montażem z listów i fragmentów wierszy dwojga wielkich poetów, które zilustrowane zostały popularnymi piosenkami z lat 1955-1996. Słuchowisko przygotowała (w autorskiej adaptacji) i wyreżyserowała Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych.

Do współtworzenia radiowego spektaklu zaprosiła znakomitych twórców i aktorów. W słuchowisku postaciom Szymborskiej (Dorota Segda) i Herberta (Jacek Romanowski) towarzyszył współczesny poeta i wykładowca akademicki - postać zainspirowana osobowością wybitnego uczonego prof. Jana Błońskiego (Bronisław Maj). Specjalny utwór zaprezentowany w finale słuchowiska przez Zbigniewa Paletę, skomponował kompozytor i reżyser teatralny Stanisław Radwan.

Słuchowisko zostało bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków oraz środowiska branżowe związane z radiowym teatrem – na 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "„DWA TEATRY" w Sopocie zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą im. Ireny i Tadeusza Byrskich.

DOROTA SEGDA:

Korespondencja cudownych ludzi i wybitnych poetów; wrażliwców z ogromnym poczuciem humoru... Spotkanie z Nimi poprzez ich listy to był zaszczyt i bezbrzeżna przyjemność. A spotkanie w studiu Radia Kraków z Jackiem Romanowskim i Bronisławem Majem jeszcze tę przyjemność pogłębiło.

JACEK ROMANOWSKI:

Korespondencja Herberta z Szymborską pokazuje nieznaną Jego twarz. Odnajduję w niej - pełen wdzięku, szelmowski uśmiech, wyrafinowany humor i finezyjny flirt.      

BRONISŁAW MAJ:

Jacy cudowni bogowie zesłali Ich na ten świat?! I jeszcze - pozwolili nam czytać Ich listy!

„Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie…”
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię