Radio Kraków

edukacja medialna

Na czym polega dezinformacja?

Dezinformacja i manipulacja informacją to nasza codzienność. Są osoby, grupy czy państwa, którym zależy na przekazywaniu opinii publicznej fałszywych danych - wprowadzając w błąd chcą osiągnąć pewien cel, albo zatuszować niewygodne dla siebie informacje. Zawsze musimy być czujni i weryfikować, czy dane źródło przekazuje prawdziwe informacje.

Siódmego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu

Siódmego lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 19 lat jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzy Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak media społecznościowe wpływają na naszą kondycję psychiczną?

Szkoły publiczne w amerykańskim Seattle na początku roku złożyły pozew przeciwko kilku największym firmom z branży mediów społecznościowych, oskarżając je o odpowiedzialność za "kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskiej młodzieży". Jak i dlaczego korzystanie z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Snapchat, ma wpływ na nasz nastrój i czy może powodować depresję?

Czym jest pokolenie przewrażliwionych dzieci?

61% badanych Polaków chciałoby wprowadzenia ograniczeń w dostępie do mediów społecznościowych osób nieletnich - tak wynika z publikowanych w tym tygodniu badań pracowni Social Changes. Jednocześnie, jak wynika z policyjnych statystyk, w ostatnich latach wzrosła znacząco ilość autodestrukcyjnych zachowań młodzieży, co także tłumaczone jest m.in. zwiększającą się rolą social mediów w życiu najmłodszych. O pokoleniu tzw. przewrażliwionych dzieci z prof. Klaudią Cymanow-Sosin, medioznawczynią z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II rozmawiał Jacek Bańka.

NASK ostrzega przed wyłudzaniem danych logowania do portalu Facebook

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ostrzegła przed nową kampanią phishingową polegającą na wyłudzaniu danych logowania do portalu Facebook za pomocą przejętych kont.

Kolejny etap Olimpiady Wiedzy o Mediach odbędzie się w dniach 12-13 marca

Autorzy dziesięciu najlepszych prac z I etapu i z najwyższymi wynikami testu, zmierzą się w olimpiadzie na poziomie krajowym, którą zaplanowano w dniach 12-13 marca. Uczniowie walczą o indeksy na studia dziennikarskie.

Jak demaskować dezinformację?

O Podcaście Demagoga, propagandzie antyukraińskiej w mediach społecznościowych, kremlowskiej dezinformacji, oraz o 2022 r. w fact-checkingu opowiadają Małgorzata Kilian-Grzegorczyk i Marcel Kiełtyka.

Klikalność i klikbajt

Ważnym pojęciem w mediach internetowych i społecznościowych jest klikalność, a także drugie pojawiające się w tym kontekście klikbajt. Tym pojęciom poświęcamy dzisiejszą lekcję wiedzy o społeczeństwie. A pretekstem są nieco zaskakujące nawet nas samych statystyki klikalności Radia Kraków.

Ruszyła tegoroczna Olimpiada Wiedzy o Mediach

Uczniowie szkół średnich z Nowego Sącza, Gorlic i Biecza nadesłali najwięcej prac do pierwszego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach. To konkurs, który we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, organizuje 15 uczelni w całym kraju. Uczniowie walczą o indeksy na studia dziennikarskie.

Wszystko o vlogach i vlogmasach

W czwartek na antenie Radia Kraków emitujemy pierwszą odsłonę naszego świątecznego cyklu "Wesołych Świąt". Na stronie internetowej radia i facebookowym profilu też do kompletu pierwszy filmowy odcinek. Na początek zajęliśmy się Konkursem szopek Krakowskich. Akcja przygotowana przez naszych reporterów została zainspirowana vlog-masami. A czym są vlogi? Czym jest vlogmas? Kiedy święta zaczynają się w mediach i jak to na nas wpływa?

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię