Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#36 - Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to najważniejszy po katedrze wawelskiej kościół Krakowa. Historia świątyni sięga XIII wieku. Wzniesiono ją na fundamentach wcześniejszego kościoła romańskiego. Przez kolejne wieki była wielokrotnie przebudowywana.

fot. Marek Lasyk

Posłuchaj audycji
Bazylika Mariacka i ołtarz Wita Stwosza

Na szczególną uwagę zasługuje Ołtarz Wita Stwosza, zwany także Ołtarzem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Uważany jest za jedno z najważniejszych późnogotyckich dzieł części Europy. Artysta wykonał go z trzech rodzajów drewna - dębowego, modrzewiowego oraz lipowego. W kościele tylko w trzech oknach zachowały średniowieczne witraże. Pozostałe pochodzą z XIX wieku. Ich autorami byli Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Charakterystyczne dla Bazyliki Mariackiej są dwie wieże. Niższa to Dzwonnica, a wyższa - Hejnalica, skąd co godzinę wybrzmiewa Hejnał Mariacki.

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota (wyjątkowo!) o godzinie 19:05. W audycji gościć będą: przewodniczka Marta Weigel, dzwonnik Andrzej Bochniak oraz Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów Bazyliki Mariackiej. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

#skarbymałopolski #zwiedzajlokalnie

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię