Otwarcie nowoczesnego Centrum Urazowego w Krakowie to wedle internautów Radia Kraków „wyczyn tygodnia”. Z miejsca, gdzie pacjenci otrzymają specjalistyczną, szybką i kompleksową pomoc cieczy się 59 osób.

Drugie miejsce w tym tygodniu przypadło postawie radnych, organizacji pozarządowych i związków zawodowych . Ich stanowcze działania doprowadziły do dymisji Anny Okońskiej – Walkowicz ze stanowiska wiceprezydenta miasta Krakowa do spraw edukacji. Ta nominacja uzyskała 43 głosy.

Podium w kategorii „wyczynu” zamykają niższe stawki za wywóz śmieci . Z tego powodu cieszą się mieszkańcy dużych miast Małopolski. Ta propozycja uzyskała 38 głosów.

W kategorii „blamażu” niechlubnym zwycięzcą jest postawa władz spółki TS Wisła Kraków i brak reakcji na „wlepki”, które pokrywają znaczną część jednej ze ścian w hali Wisły przy ulicy Reymonta. Wśród wielu normalnych „wlepek” znajduje się tam także sporo naklejek ze skandalicznymi treściami. Ksenofobia, nawoływanie do nienawiści, czy nawet zabójstw jest tam na porządku dziennym. Na tę propozycję oddali państwo 70 głosów.

Drugie miejsce dla urzędników z krakowskiego magistratu , którzy nie reagują na to, iż konie na krakowskim Rynku stoją w ogromne upały. Wedle przepisów, sympatyczne zwierzęta powinny zjechać z płyty gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza. Ta nominacja zyskała 39 głosów.

Najmniej głosów w kategorii „blamażu” zyskała postawa krakowskich nauczycieli, którzy nie mają zbytniej ochoty na zajmowanie się dziećmi w czasie wakacji. Ta propozycja zyskała tylko 29 głosów.

Łącznie w naszym plebiscycie zagłosowało 278 osób.

Takie były nasze nominacje:

WYCZYN:

1. Radni, związki zawodowe i organizacje porządkowe wymusiły odwołanie Anny Okońskiej -Walkowicz ze stanowiska w-ce prezydenta miasta Krakowa ds edukacji. - Wiceprezydent Krakowa podała się do dymisji po tym, jak w środę radni Platformy Obywatelskiej zażądali od Jacka Majchrowskiego jej odwołania. Radni PO podkreślali, że Anna Okońska Walkowicz - odpowiedzialna za edukację - wprowadziła w środowisku oświatowym ogromne zamieszanie. Jej następcą będzie Tadeusz Matusz, który był dyrektorem wydziału edukacji w latach 1994 - 1998 i w 2003 roku. Kraków: Znamy następcę A. Okońskiej - Walkowicz

2. Otwarto nowoczesne Centrum Urazowe w Krakowie. - Pacjenci z Małopolski otrzymają specjalistyczną, szybką i kompleksową pomoc w jednym miejscu - w Krakowie przy ulicy Kopernika właśnie otwarto nowoczesne Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof. Pod jednym dachem, w budynku o powierzchni ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono nowoczesny sprzęt i wysoko wykwalifikowaną kadrę lekarską. Uroczyste otwarcie Centrum Urazowego w Krakowie

3. Tańsze śmieci. W trzech największych miastach Małopolski mieszkańcy zapłacą mniej. - W Nowym Sączu spadły stawki dla osób, które zadeklarują segregacje odpadów, w Tarnowie mieszkańcy zapłacą co najmniej kilka złotych mniej. W Krakowie rozstrzygnięto przetarg. Oferta jest na tyle niska, że ceny także mogą być niższe. Kraków: Rozstrzygnięto przetarg na odbiór śmieci , Ciąg dalszy "śmieciowego" zamieszania w Nowym Sączu i Mieszkańcy gminy Tarnów zapłacą niższy podatek śmieciowy


BLAMAŻ:

1. Skandaliczne "wlepki" w hali Wisły Kraków. - Hala krakowskiej Wisły wytapetowana wulgarnymi, rasistowskimi i nawołującymi do przemocy naklejkami. Większość z nich nawołuje do "walki" z innymi klubami, mniejszościami czy policją. Autorzy naklejek w nie przebierają w słowach. Wyklejone są nimi całe ściany - oglądają je wszyscy i sportowcy i kibice w starej hali przy ulicy Reymonta. Skandaliczne wlepki w hali Wisły Kraków ZDJĘCIA

2. Dorożkarskie konie w upały stoją na Rynku Głównym. Urzędnicy magistratu nie reagują. - Na krakowskim rynku znajduje się specjalny termometr dla koni. Gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, dorożki powinny zjechać z płyty Rynku. Tymczasem przepis nie jest respektowany.

3. Krakowscy nauczyciele nie chcą zajmować się dziećmi w wakacje. - W wakacje otwartych ma być ok. stu podstawówek i gimnazjów. Dzieci będą mogły w nich spędzić do sześciu, a być może nawet ośmiu godzin dziennie. Nie będą to oczywiście normalne lekcje ale specjalnie przygotowane i zaplanowane zajęcia, wycieczki i konkursy. Tymczasem nauczyciele nie są zbyt chętni do zajmowania się dziećmi.


Małopolscy politycy wybrali wyczyn i blamaż tygodnia

Odwołanie wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Anny Okońskiej-Walkowicz, to zdaniem większości polityków - gości Radia Kraków wyczyn tygodnia. W studiu byli: Barbara Bubula, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Bogusław Kośmider, Przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z PO, Grzegorz Gondek, radny Sejmiku z SLD i Andrzej Harężlak, Wicewojewoda Małopolski z PSL.

Zdaniem Barbary Bubuli odwołanie Anny Okońskiej-Walkowicz, to przede wszystkim wyczyn dla organizacji pozarządowych, związków zawodowych i radnych, którzy wywarli silną presję w tej sprawie. Bubula przekonywała jednak, że radni z PiS już dawno apelowali o odwołanie Okońskiej-Walkowicz. -Moi koledzy dawno wskazywali, że sposób zarządzania krakowską oświatą przez wiceprezydent był fatalny. Dobrze, że w końcu udało się doprowadzić do zmiany - stwierdziła Bubula.

Zdaniem Grzegorza Gondka zarządzanie edukacją w wykonaniu Okońskiej Walkowicz było skandaliczne. -Świadczyły o tym liczne protesty rodziców, nauczycieli, uczniów. Decyzje Pani prezydent nie były z nikim konsultowane, a to w dzisiejszych czasach nie do pomyślenia - przekonywał Gondek. Wskazał jednak, że Okońska-Walkowicz została powołana z poparciem Platformy Obywatelskiej, jej następca Tadeusz Matusz również ma rekomendację PO. -Wiemy przynajmniej która siła polityczna odpowiada za krakowską edukację - podsumował Gondek.

Bogusław Kośmider przekonywał natomiast, że Anna Okońska-Walkowicz nie sprawdziła się, bo zabrakło jej empatii, umiejętności komunikowania trudnych spraw. -Uznaliśmy w PO, że czas dla wiceprezydent Okońskiej-Walkowicz się skończył. I dodał, że Okońska-Walkowicz przyszła do pracy w trudnych czasach, miała duże wyzwania, jednak nie zdała egzaminu.

Mianem blamażu tygodnia goście Radia Kraków określili skandaliczne wlepki w hali Wisły Kraków i brak egzekucji przepisów, które zakazują dorożkarzom stania na otwartym słońcu, jeśli temperatura przekracza 28 stopni.
-Konie same o siebie się nie upomną, prędzej padną stojąc na słońcu. Musimy tę sprawę czym prędzej załatwić - podkreślił Gondek. Zdaniem Barbary Bubuli zarówno wlepki, jak i dorożkarskie konie, to wynik braku egzekucji istniejącego prawa.
Bogusław Kośmider i Andrzej Harężlak mianem blamażu tygodnia określili skandaliczne wlepki, bo jak podkreślali język nienawiści prowadzi do eskalacji przemocy.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek po godzinie 8.30 w magazynie Co niesie dzień.