Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Patriarcha Aleksandryjski w późnogotyckim krakowskim ołtarzu

W 1501 roku Mikołaj Lanckoroński z Brzezia udał się do Konstantynopola jako poseł króla Jana Olbrachta; z tej wyprawy przywiózł m.in. sporo interesujących relikwii i zdecydował się ufundować wyjątkowy ołtarz do swej kaplicy w krużgankach przy kościele św. Katarzyny na Kazimierzu. Dziś Poliptyk św. Jana Jałmużnika, bo o nim mowa, znajduje się w galerii sztuki dawnej Polski Muzeum Narodowego w Krakowie. Kim był św. Jan Jałmużnik Aleksandryjski i jakie legendy wiązano z jego osobą? Na czym polegała wyjątkowość konstrukcji tej nastawy ołtarzowej? Magdalena Łanuszka zaprasza do wysłuchania opowieści o jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiego malarstwa w Krakowie, w audycji Wielka Sztuka Małopolski, w piątek o godz. 18.05.

Poliptyk Jana Jałmużnika, na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, przed 1504, Muzeum Narodowe w Krakowie. Fot. https://artsandculture.google.com/streetview/pa%C5%82ac-biskupa-erazma-cio%C5%82ka-galeria-sztuki-dawnej-polski-xii-xviii-wiek/PQHNNphnMm

 

Poliptyk Jana Jałmużnika na ekspozycji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, MNK,

 

Poliptyk św. Jana Jałmużnika, przed 1504, tablica środkowa, Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

 

Poliptyk św. Jana Jałmużnika, kwatera z Cudem przy grobie świętego, przed 1504, Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

 

Poliptyk Jana Jałmużnika, trzy części środkowe, przed 1504, Muzeum Narodowe w Krakowie

Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

 

Rekonstrukcja pierwotnego układu poszczególnych części poliptyku, wg. J. Gadomski, "Gotyckie malarstwo tablicowe Małopolski 1500-1540", Warszawa-Kraków 1995, s. 54. 

Fot. Pracownia Fotograficzna MNK
 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię