Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Rabce-Zdroju

Za nami Gorlice - Miasto Światła i Nowy Targ - Miasto Sów. Gdzie dalej wiedzie letnia trasa Radia Kraków? Do Rabki-Zdroju - Miasta Dzieci.

Fot:Kasia Bajka

Nasi dziennikarze Magdalena Zbylut-Wiśniewska i Bartłomiej Bujas, kierowani wewnętrznym głosem dziecka, wybrali się na Rabka Festival - Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej, gdzie dołączyli do pisania "Wielobajki", a także spotkali się z autorami i wzięli udział w warsztatach inspirowanych "Kwiatem Paproci" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Ponadto rozmawiali z zaproszonymi gośćmi o tradycjach uzdrowiskowych Rabki, życiu w stacji Grupy Podhalańskiej GOPR oraz bezpiecznych wycieczkach po górach. Mocnych wrażeń poszukali z pasjonatami enduro na Krzywoniu. I na koniec jeszcze lokalna kuchnia. O wrażenia kulinarne zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.

Uzdrowisko na co dzień

Fot. Kasia Bajka

Fot. Kasia Bajka

Posluchaj rozmowy z Małgorzatą Wierzbicką z Muzeum Orkana i Krystyną Kachel z Teatru Rabcio

 O klimat i ciekawe miejsca zapytaliśmy Małgorzatę Wierzbicką z Muzeum Orkana i Krystynę Kachel z Teatru Rabcio.

Muzeum Orkana jest fenomenem na skalę kraju. Powstało w latach 20. XX w. w starym nieczynnym drewnianym kościele z 1606 r. Oprócz bogato zdobionego polichromią wnętrza można zobaczyć barokowe organy i… zęby w ścianie. Zęby przynoszono do świątyń, żeby zabezpieczyć część ciała ludzkiego, której nie można było pochować, by nikt nie użył jej np. do czarów.

Teatr Lalek Rabcio ma bogaty repertuar adresowany do każdego odbiorcy, a szczególnie dla dzieci powyżej 7. roku życia, ale są też przedstawienia dla młodszych i jedno dla dorosłych. Cały repertuar tutaj

Teatr powstał z potrzeb szkół sanatoryjnych. Początkowo był to amatorski teatrzyk kukiełkowy. W latach 70. teatr upaństwowiono.

Rabka to także góry dla każdego i dużo możliwości aktywnego spędzania czasu.

Rabka Festival, czyli święto młodych czytelników

Fot. Kasia Bajka

Fot. Kasia Bajka

Posłuchaj rozmowy z Iwoną Haberny

Rabka Festival, czyli Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju rozpoczęty! To już 9. odsłona czytelniczego święta dla najmłodszych. O festiwalu opowiedziała nam organizatorka Iwona Haberny.

Atmosfera w Rabce znakomita! Są jeszcze wolne miejsca na niektóre warsztaty i spotkania autorskie, na które zapisywać się nie trzeba. W czwartek Jerzy Stuhr będzie czytał książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel a Juliusz Chrząstowski nową książkę Barbary Gawryluk Moc Amelki. A Amelka z kijowskiego metra będzie śpiewać w sobotę w amfiteatrze.

Tematem przewodnim jest rodzina i uczucia. O rodzinie będzie bardzo dużo na spotkaniu dla dorosłych w piątek od 9 do 14 w Teatrze Rabcio. Na to spotkanie nie trzeba się zapisywać.

Szczegóły na stronie festiwalu.

Pierwszym wydarzeniem w ramach Rabka Festivalu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej było rozpoczęcie pisania "Wielobajki". Każde kolejne zdanie dopisuje kolejna osoba...

KGW Rdzawka - tradycja i nowoczesność

Posłuchaj rozmowy z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Rdzawce

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rdzawce przygotowały prawdziwą ucztę:  oscypek, korbacz, swojski chleb, ciasto na jogurcie z jagodami, muffinki, drożdżówkę z truskawkami.

Podały także przepis na moskole. Najlepsze z masłem czosnkowym!

Koło Gospodyń Wiejskich to wspaniale miejsce, gdzie można się wiele nauczyć – mówią członkinie.

Panie opowiedziały o tym, kto jest w kole i czym się zajmują.

Stacja GOPR

Posłuchaj rozmowy z Mariuszem Zarodem

W Rabce swoją siedzibę ma Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  Budynek jest prawdziwym centrum dowodzenia. To tutaj przyjmowane są zgłoszenia od turystów, którzy potrzebują pomocy, tutaj także ratownicy przygotowują się do akcji ratunkowych.

Jak wygląda praca GOPR-u? - o tym opowiedział ratownik dyżurny Grupy Podhalańskiej Mariusz Zaród

Gdzie w góry?

Fot. Kasia Bajka

Fot. Kasia Bajka

Posłuchaj rozmowy z Sylwią Jabłońską

Sylwia Jabłońska przewodniczka beskidzka PTTK poradziła, gdzie się wybrać w góry z Rabki. A można iść i na Luboń Wielki, czyli Beskid Wyspowy, w Gorce na Maciejową, na uroczysko Krzywoń, ale też np. jechać do Chabówki i zobaczyć skansen taboru kolejowego.

Rabka Trails

Mącicielka, Zazdrośnica i Włóczykij to trzy trasy rowerowe, które warto odwiedzić w Rabce. Fani enduro i górskich przejażdżek za darmo mogą zjechać przygotowanymi ścieżkami ze szczytu Krzywoń.

Trasy powstały w ubiegłym roku. Zostały sfinansowane przez urząd gminy.

Członkowie fundacji Eskimoo podkreślają, że to pierwsze tego typu miejsce w Małopolsce, które dostało zgodę na inwestycję od Lasów Państwowych.

Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czyszczoń i Pawłem Reczkiem o Rabka Trails

Rabczańska solanka - na ratunek zdrowiu

Fot. Kasia Bajka

Fot. Kasia Bajka

Posłuchaj rozmowy

Monika Chlebek, dyrektor ds. medycznych Uzdrowiska Rabka S.A. i pediatra Anna Mrózek opowiedziały o mikroklimacie Rabki i solance oraz o tym, jakie choroby leczone są w Rabce.

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3481684

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię