Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

W Pałacu Sztuki marzec - kwiecień 2023

Malarstwo, grafika, rzeźba i największe nazwiska w krakowskiej sztuce ostatnich kilkudziesięciu lat – to wystawa kolekcji fundacji Con Aegrum prezentowana w górnym Pałacu Sztuki , po sąsiedzku w świetlicy Wyspiańskiego kameralna wystawa prac młodego, od niedawna także krakowskiego twórcy , Michała Czuby , absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Kilkanaście wielkoformatowych obrazów z pogranicza abstrakcji dla których głównym impulsem była natura… O wystawach w Kole kultury mówili Zbigniew K. Witek prezes TPSP oraz Ewa Kawałko kurator wystawy "wezwane wiatrem" z Galerii Kolekcjoner oraz Michał Czuba. Program prowadziła Jolanta Drużyńska

1, 2 - wystawa kolekcji Cor Aegrum . 2,3 - wystawa "wezwane wiatrem" M. Czuby. Fot. JD

Kolekcja dzieł sztuki Kliniki Kardiochirurgii "Cor Aegrum"  szpitala im. Jana Pawła II 

J.Drużyńska rozmawia ze Z. K. Witkiem Z kolekcji

Z kolekcji "Cor Aegrum" . Fot. P.Witek

W związku z przygotowaniami związanymi z poświęceniem przez Jana Pawła II, zaplanowanym na 9 czerwca 1997 roku nowej, powstałej dzięki determinacji Profesora Antoniego Dziatkowiaka i Prezesa Fundacji „Cor Aegrum” mgr Karola Palucha, Kliniki Kardiochirurgii Collegium Medicum UJ im. Jana Pawła II powstała w styczniu 1997 roku Rada Artystyczna i Sztab Doradców Komitetu Organizacyjnego ds. kultury.
Do pracy w tym gremium zaproszono ponad 30 osób, w tym moją skromną osobę.
Dyrektor Instytutu Kardiologii i jednocześnie Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Prof. Antoni Dziatkowiak wyznaczył mnie, Prezesa TPSP w Krakowie, Szefem Sztabu Doradców ds. kultury.
Sztab Doradców obradował od stycznia do czerwca 1997 roku 33 razy. Postanowił, ku pamięci, zbudować kolekcję dzieł sztuki darowanych przez wybitnych, głównie krakowskich artystów.
A oto fragment apelu z 22 kwietnia 1997 roku podpisanego przez Prof. Antoniego Dziatkowiaka, Jerzego Madeyskiego, Andrzeja Pollo, Janusza Trzebiatowskiego i Zbigniewa Kazimierza Witka.
…Ideą przewodnią jest zapoczątkowanie i utworzenie jedynej w swoim rodzaju kolekcji dzieł sztuki wyśmienitych artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików krakowskich, która mogłaby przynosić ulgę pacjentom Kliniki Kardiochirurgii Serca i Naczyń stanowiąc równocześnie hołd dla Patrona, Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II.
Na apel odpowiedziało i przekazało swoje dzieła sztuki 81. wybitnych artystów.
Pierwszą wystawę urządzono i otwarto w sali konferencyjnej Kliniki Kardiochirurgii 6 czerwca 1997 roku.
W 10 lat po zgromadzeniu dzieł sztuki w 2007 roku, Fundacja „Cor Aegrum” wydała piękny album swych zbiorów, a obecnie, na 33. lecie Fundacji „Cor Aegrum” urządzamy w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawę tej unikatowej kolekcji.
Zbigniew Kazimierz Witek

Michał Czuba  " wezwane wiatrem "

J.Drużyńska rozmawia z E.Kawałko i M.Czubą M.Czuba -

M.Czuba -"wezwane wiatrem". Fot. P.Witek

Michał Czuba urodzony w Piotrkowie Trybunalskim w 1991 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, a w 2020 roku obronił dyplom z malarstwa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018/19. Finalista wielu konkursów: Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Konkurs im. Władysława Strzemińskiego, I Triennale Malarstwa Studenckiego w Rzeszowie, II Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda. Uczestnik międzynarodowej rezydencji artystycznej w Stambule: Memories and Identities. Mieszka i tworzy w Krakowie.
...Wyobraźnię moją karmi zwykłe, codzienne życie. W pracy artystycznej zdaję się na intuicję, szukam ekspresyjnych form wypowiedzi. Głównym impulsem do tworzenia jest to co mnie zachwyca i ujmuje w przyrodzie. Są to fragmenty rzeczywistości, które mnie zachwyciły oraz sprowokowały. Ten z pozoru wyczerpany temat jakim jest natura, stał się dla mnie punktem wyjścia do malarskich rozważań. Ważnym tematem przeze mnie poruszanym jest cykl życia przyrody oraz zjawiska w niej występujące. Procesy, którymi są poddawane organizmy żywe w przyrodzie są bardzo zbliżone do cyklu życia człowieka na ziemi oraz do tego, co człowiek o tym życiu wie i myśli. Pomimo dużej inspiracji otaczającym nas światem, obrazy nie stanowią jego odbicia lustrzanego, a raczej własny, odrębny obraz, alternatywny do rzeczywistości. Staram się nie naśladować natury, raczej bacznie się jej przyglądam oraz obserwuję. Powierzchnie moich prac stanowi zapis tego co przetworzyła moja pamięć, ulotnej migawki czy esencji rzeczywistości.
Tylko to, co najbardziej istotne...
 
( M.Czuba -fragment) 
Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię