Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"W kręgu nauki" Audycja z dn.1.04.2023 r.

Luksor - Kolosy Memnona (fot. Przemysław Idzkiewicz/Wikipedia)

Mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI brał udział w kilkunastu interdyscyplinarnych wyprawach naukowych do Egiptu.

Tym razem opowie o Tebach Zachodnich, o badaniach grobów nr 1175, 420 i 1152 (najstarsze pochodzą sprzed 5 tysięcy lat), a także o tym jakie były sposoby docierania do grobów, zarówno przez badaczy jak i rabusiów.

Efekty poszukiwań niekiedy zaskakują, gdy w egipskim grobowcu odnajduje się pudełko po amerykańskich papierosach z 1911 r.

Posłuchaj

Józef Stanisław Retinger (fot. ze zbiorów rodzinnych)

Józef Stanisław Retinger (fot. ze zbiorów rodzinnych)

Emerytowany profesor Akademii Górniczo - Hutniczej JAN WINCENTY DOBROWOLSKI - członek Hiszpańskiej Akademii Nauk i Światowej Akademii Nauk przypomina dzieje swojej rodziny, poczynając od urodzonego w TARNOWIE w 1848 r. JÓZEFA STANISŁAWA RETINGERA jednego z najmłodszych uczestników Powstania Styczniowego, a potem cenionego prawnika, przewodniczącego Izby Adwokackiej, współpracownika prof. OSWALDA BALZERA (1858 -1933).

Jego żona MARIA KRYSTYNA była córką rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, chemika prof. EMILIANA CZYRNIAŃSKIEGO (1824-1888), który zainicjował współpracę interdyscyplinarną w zakresie kriologii.

Grób J.Retingera na Cmentarzu Rakowickim

Grób J.Retingera na Cmentarzu Rakowickim

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię