Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

VI Zimowy Salon Młodych w Zofia Weiss Gallery

W ramach Salonu prezentowana jest sztuka najmłodszych artystów Krakowa, studentów, doktorantów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, do 29 roku życia. W tegorocznym salonie bierze udział 65 twórców, którzy prezentują blisko 200 prac . Są to nie tylko dzieła malarskie , graficzne, ale wyjątkowo w tym roku pojawiło się sporo dzieł rzeźbiarskich pośród których dominuje rzeźba ceramiczna. Zimowy Salon Młodych organizowany jest przez Fundację Muzeum Wojciecha Weissa. O Salonie i nagrodzonych pracach z historyczką sztuki Zofią Weiss prezesem Fundacji, pomysłodawczynią i kuratorką Salonu w Kole kultury rozmawia Jolanta Drużyńska

VI Zimowy Salon Młodych.Fot Jolanta Drużyńska

J.Drużyńska rozmawia z Z.Weiss

Nagrody i wyróżnienia przyznane przez Fundację Muzeum Wojciecha Weissa na VI Zimowym Salonie Młodych z Akademii w Zofia Weiss Gallery.

I nagroda Marta Hirschfeld, studentka VI roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, za wspaniałe martwe natury inspirowane barokowym malarstwem holenderskim.

II nagroda ex aequo Dorota Bojarska, studentka IV roku na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, za doskonałe w formie ceramiczne przedstawienia egzotycznych zwierząt oraz za rzeźbę - alegorię „Sprawiedliwości”

II nagroda ex aequo Julia Kuźniar, studentka V roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, za pełne wyrazu kobiece portrety oraz ekspresjonistyczny cykl inspirowany wierzeniami słowiańskimi.

III nagroda Agnieszka Staak-Janczarska, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, studentka na Wydziale Rzeźby, za cykl ceramicznych wizerunków kobiecych oraz pełen nostalgii akt dziewczęcy.

1. portret - Julia Kuźniar 2. martwe natury - Marta Hirschfeld  3. Alegoria

1. portret - Julia Kuźniar 2. martwe natury - Marta Hirschfeld 3. Alegoria "Sprawiedliwości" - Dorota Bojarska 4. Wizerunki kobiet -Agnieszka Staak- Janczarska . Fot. Z.Weiss

Wyróżnienia

- Anna Błądek, studentka V roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, za serię portretów dziewcząt otoczonych ciepłem słonecznej natury.

- Aleksandra Bociańska, absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, za obrazy i cykl rysunków przynależnych do jej intrygującej pracy dyplomowej „Najsłabsze osobniki nie przetrwają zimy”.

- Kinga Brückman de Renstrom, studentka IV roku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, za wykwintnie namalowane martwe natury i portret przyjaciółki.

- Tomasz Grzybowski, student II stopnia na kierunku Edukacja Artystyczna na ASP w Krakowie, za pięknie rozwiązane kompozycje abstrakcyjne.

- Paulina Gutkowska, studentka III roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, za intrygujące kompozycje poszukujące istoty kobiecego ciała i duszy.

- Robert Nawe, student IV roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, za zatopienie w intensywnej poświacie form rzeźbiarskich, na płótnach swoich obrazów.

- Bogdan Popardowski, student V roku na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, za rzeźby w metalu przybierające kształt dręczących nas pasożytów.

- Justyna Rusinek, studentka IV roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, za pejzaż i świetne grafiki inspirowane światem zwierząt i roślin.

1. Anna Błądek 2.Bogdan Popardowski 3. Aleksandra Bociańska 4.Robert Nawe  Fot.Z.Weiss

1. Anna Błądek 2.Bogdan Popardowski 3. Aleksandra Bociańska 4.Robert Nawe Fot.Z.Weiss

1.Kinga Brückman de Renstrom 2. Justyna Rusinek 3. Paulina Gutkowska 4. Tomasz Grzybowski fot. Z.Weiss

1.Kinga Brückman de Renstrom 2. Justyna Rusinek 3. Paulina Gutkowska 4. Tomasz Grzybowski fot. Z.Weiss

Wyróżnienia w kategorii „debiuty” dla studentów I roku:

- Daniel Kopeć, student I roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, za krajobrazy miejskie oglądane okiem przechodnia.

- Michał Panasiewicz, student I roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, za cykl portretów we wnętrzach malowanych na chłonnym tekturowym podłożu.

1.Daniel Kopeć 2.Michał Panasiewicz  fot.Z.Weiss

1.Daniel Kopeć 2.Michał Panasiewicz fot.Z.Weiss

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię