Początkujący kierowcy są sprawcami ok. 18% wypadków powstałych z winy kierujących. Młodzi ludzie, po zdaniu egzaminu, dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją. Mają wiedzę i umiejętności pozwalające zdać egzamin, ale brak im tego co najważniejsze – doświadczenia. Wymaga ono lat praktyki i dodatkowej edukacji popartej szkoleniami pod okiem instruktorów techniki jazdy. Potrzebne jest też tworzenie klimatu, a nawet mody na bezpieczną jazdę.

Wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. osób w 2021 r. w grupie wiekowej od 18. do 24. roku życia był najwyższy w Polsce i wyniósł 13,77. Za nimi są 25 – 39-latkowie z wynikiem 7,85. Już to jedno porównanie pokazuje, jak konieczne jest prowadzenie działań poprawiających bezpieczeństwo młodych kierowców i jak uzasadnione są inicjatywy w tym zakresie. Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego właśnie inauguruje trzecią edycję programu „Mistrzowie w drodze”, w którym filarem są praktyczne treningi doskonalenia jazdy. Ambasadorem programu jest Kajetan Kajetanowicz, wielokrotny rajdowy mistrz Europy i Polski.

Pierwszy etap programu dedykowany jest uczniom szkół średnich posiadającym prawo jazdy. Po zgłoszeniu przez szkołę chęci uczestnictwa w programie zostanie ona objęta opieką Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie wezmą udział w specjalnych warsztatach przygotowanych przez ekspertów KCBRD, które składają się
z kilku elementów. Najpierw spotkanie w szkole, podczas którego będą mogli porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, dlaczego tak wielu młodych wybiera brawurę. Uczestnicy będą mogli też podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi funkcjonowania systemu szkolenia i zachowań młodych kierowców. Spośród nich wybrani zostaną finaliści, którzy wezmą udział w treningu na torze. Tam pod okiem fachowców będą szkolić się jak zapanować nad pojazdem w trudnych warunkach, nie doprowadzić do poślizgu, stać się odpowiedzialnym kierowcą.
 
Gościem Marcina Koczyby w magazynie Radiostrada był Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.