Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

#34 - Dolina Strążyska

Dolina Strążyska to jedna z najbardziej uczęszczanych dolin tatrzańskich. Od centrum Zakopanego można do niej dojść w 15-20 minut. Sercem doliny jest Polana Strążyska, nad którą góruje Giewont. Polana jest pozostałością po dawnej hali pasterskiej z kilkoma szałasami.

Fot. Marek Lasyk

posłuchaj audycji
Skarby Małopolski - Dolina Strążyska

To wdzięczna dolina pod względem przyrodniczym. Jest tu jeden z najbardziej naturalnych fragmentów lasów dolnego regla, czyli buczyna. Tego typu lasy porastały Tatry, ale w większości zostały wyrąbane w XIX wieku. Wędrówce stale towarzyszy szum Strążyskiego Potoku. Zimą łatwo wypatrzeć po drodze tropy saren i jeleni.

Szlak jest prosty i wiedzie głównie przez las. Z doliny można jednak ruszyć dalej. Bardziej zaawansowani mogą wybrać trasę reglową na 3-4 godziny i przejść przez Sarnią Skałę do Doliny Białego. Inną propozycją jest wędrówka do Doliny Małej Łąki i dalej do Doliny Kościeliskiej. Szlak na Giewont natomiast zimą jest zamknięty.

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota o godzinie 18:05. Gościem audycji będzie Jan Krzeptowski-Sabała, przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię