Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Skarby Małopolski #11 - Krynica-Zdrój: uzdrowiskowa perła południa

Na koniec i nam należy się odrobina wypoczynku.  W ostatnich wakacyjnych Skarbach Małopolski zamieniliśmy się w kuracjuszy. Z dzbanuszkiem wypełnionym wodą poznawaliśmy na nowo uzdrowiskową perłę południa.

Turystyka

Jesteśmy w Krynicy, która podobno była w tym roku prawdziwym wakacyjnym hitem! O rekordowym lecie w uzdrowisku opowiadał nam Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej. Co spowodowało, że do Krynicy zjechali masowo turyści? I czy tłumy były takie jak w Zakopanem?
Daniel Lisak / Fot. Damian Radziak

Daniel Lisak / Fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Danielem Lisakiem

Pijalnia uzdrowiskowa

Z czym się najbardziej kojarzy bycie w Krynicy? Oczywiście z odwiedzaniem pijalni i kosztowaniem leczniczych wód mineralnych. Mało tego, można przyjechać tu specjalnie na kurację leczniczą, w której stosuje się krynickie wody.

Wyposażeni w charakterystyczny ceramiczny dzbanuszek (to jest taki znak rozpoznawczy) postanowiliśmy się dowiedzieć, która woda jest najsmaczniejsza i którą wybrać. Dla zdrowia.
Posłuchaj o pijalni uzdrowiskowej

Taras widokowy na Jaworzynie Krynickiej

To zupełnie nowa atrakcja. Z platformy można podziwiać widoki ponad wierzchołkami drzew i na każdą stronę świata. Na szczyt można wyjść na piechotę lub wyjechać kolejką gondolową. Tę drugą opcję wybrał Bartosz Niemiec, którego oprowadził Tomasz Pasieka ze stacji Jaworzyna Krynicka.
Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Pasieką
Dla dzieci przygotowano również dodatkową atrakcję w postaci zjeżdżalni, z której mogą skorzystać w drodze powrotnej. Dla osób niepełnosprawnych z kolei udogodnieniem jest winda.

Góra Parkowa

Byliśmy już na Jaworzynie, ale wypoczywając w Krynicy nie można nie zajrzeć na Górę Parkową, która jest - mówiąc kolokwialnie - "pod nosem", czyli bardzo blisko deptaka.

Zuzanna Długosz jest ambasadorką Góry Parkowej i przewodniczką beskidzką, znana jako Baba z Gór.
Zabrała nas na wycieczkę i podpowiedziała, jak zwiedzać Krynicę.
Posłuchaj rozmowy z Zuzanną Długosz Zuzanna Długosz / Fot. Damian Radziak

Zuzanna Długosz / Fot. Damian Radziak

Muzeum Zabawek


Do Krynicy można się wybrać z całą rodziną. Na pewno będzie co robić. Można na przykład, a nawet trzeba, odwiedzić Muzeum Zabawek. To niezwykły powrót do dzieciństwa dla starszych, a dla dzieci możliwość zobaczenia, jak to kiedyś i czym się kiedyś bawiło. Gotowi na podróż do bajkowego świata?
Posłuchaj rozmowy z Anną Ozierańską
Co ciekawe, Muzeum Zabawek w Krynicy jest filią muzeum w Kudowie na Dolnym Śląsku. Znajduje się na ulicy Piłsudskiego w Krynicy. Proszę szukać w okolicy pomnika Nikifora.

Kulinaria

Zupa bryndzowa


W wakacyjnych Skarbach Małopolski jak zwykle musi być miejsce "przystanek kulinarny", którym prezentujemy regionalne potrawy. I prawie zawsze potrafimy Państwa (i siebie też) zaskoczyć. Tym razem prezentujemy zupę bryndzową, czyli niecodzienne zastosowanie klasycznego, górskiego, owczego twarogu.

Jak się ją przyrządza? Naszymi kulinarnymi przewodniczkami były panie Dorota Matusik i Grażyna Łukasik z restauracji CristalPatio

To chyba zupa najprostsza z możliwych. I najszybsza. Trzeba tylko zdobyć kawałek dobrej bryndzy.
Posłuchaj rozmowy z Dorotą Matusik i Grażyną Łukasik

Małopolski Festiwal Smaku


Tak się złożyło, że nie tylko Skarby Małopolski mają swoją wakacyjną trasę, ale też Małopolski Festiwal Smaku, który również zawitał do Krynicy i który również ma tu swój finał. W naszym plenerowym studiu pojawili się pani Halina Kmak z Koła Gospodyń Dolina Roztoki z Roztoki Wielkiej koło Nowego Sącza i Andrzej Polan, ambasador Małopolskiego Festiwalu Smaku. Jak przekonują, nic nie smakuje tak dobrze, jak Małopolska.
Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Polanem i Haliną Kmak Halina Kmak i Andrzej Polan / Fot. Damian Radziak

Halina Kmak i Andrzej Polan / Fot. Damian Radziak

Sport i rekreacja

Europejski Festiwal Biegowy

Kiedy zacząć przygodę z bieganiem? Jak najszybciej! W Europejskim Festiwalu Biegowym w Krynicy w sekcji dla najmłodszych wzięło udział kilkudziesięciu uczestników. Ci najmłodsi - jeszcze na rękach rodziców. Motywacje wśród dzieci były różne. Jedni chcieli wygrać, a inni zwyczajnie dobrze się bawić.
Posłuchaj najmłodszych biegaczy

Europejski Festiwal Biegowy Europejski Festiwal Biegowy, przyciąga nie tylko młodych biegaczy, ale też prawdziwą elitę biegów górskich. W sobotę od świtu zawodnicy startowali na ekstremalnie trudnych górskich trasach i na różnych dystansach. Najdłuższy liczył 100 kilometrów! Jak przekonywał nas Sławek Konopka, główny organizator Festiwalu, Krynica może przyciągać nie tylko kuracjuszy i rodziny, ale jest też idealnym miejscem dla kochających sportowe wyzwania.

Europejski Festiwal Biegowy, przyciąga nie tylko młodych biegaczy, ale też prawdziwą elitę biegów górskich. W sobotę od świtu zawodnicy startowali na ekstremalnie trudnych górskich trasach i na różnych dystansach. Najdłuższy liczył 100 kilometrów!
Posłuchaj rozmowy ze Sławomirem Konopką Sławomir Konopka / Fot. Damian Radziak

Sławomir Konopka / Fot. Damian Radziak

Międzynarodowy Dzień Osób Malujących Stopami i Ustami


Na deser zapraszamy na spotkanie z niezwykłymi artystami, którzy również w ten weekend zawitali do Krynicy, przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób Malujących Stopami i Ustami.

Nasze studio odwiedzili malarz Stanisław Kmiecik, Monika Woszczyńska-Kmiecik i Marta Mordarska, szefowa małopolskiego PFRON-u.

Opowiedzieli między innymi... jak to się robi! I jak się odkrywa tego typu talent.
Posłuchaj rozmowy ze Stanisławem Kmiecikiem, Moniką Woszczyńską-Kmiecik i Martą Mordarską Marta Mordarska, Monika Woszczyńska-Kmiecik i Stanisław Kmiecik / Fot. Damian Radziak

Marta Mordarska, Monika Woszczyńska-Kmiecik i Stanisław Kmiecik / Fot. Damian Radziak

Muzyka


Bez Jana Kiepury nie byłoby muzycznej historii Krynicy. U progu trzeciej godziny "Skarbów Małopolski" w mobilnym studiu Radia Kraków pojawił się Wojciech Tokarz-Śliwiński, pisarz, publicysta, pasjonat talentu Kiepury i pomysłodawca Kiepura Beat Festival. Agnieszka Barańska wypytywała gościa o ciekawostki z życia słynnego tenora  i dowiedziała się dlaczego, choć był z Sosnowca, tak bardzo spodobało mu się w Krynicy.
Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Tokarzem-Śliwińskim Wojciech Tokarz-Śliwiński / Fot. Damian Radziak

Wojciech Tokarz-Śliwiński / Fot. Damian Radziak

Podczas wczesnego popołudnia z Radiem Kraków w Krynicy dalej podążaliśmy tropem pięknych głosów  i słynnego Festiwalu im. Jana Kiepury. Od tego roku nie tylko klasyką to wydarzenie żyje. Pojawił się nowy pomysł, by Kiepurę uwspółcześniać i zachęcać do słuchania jego dorobku także w innych, muzycznych formach. W czerwcu tego roku zadebiutował Kiepura Beat Festival podczas którego na scenie pojawili się dj-e i twórcy muzyki elektronicznej, ale też muzyk klasyczny, nie obawiający się odważnych eksperymentów. O swoich zmaganiach z Kiepurą Agnieszce Barańskiej opowiedział wiolonczelista Jakub Gucik.
Posłuchaj rozmowy z Jakubem Gucikiem Jakub Gucik / Fot. Klaudia Krupa

Jakub Gucik / Fot. Klaudia Krupa

W muzycznej odsłonie "Skarbów Małopolski" pojawił się jeszcze jeden wątek. Püdelsi i ich Psychosymfoniko- czyli największe przeboje zagrane podczas Festiwalu im. Jana Kiepury dwa lata temu.  Niestety w tym roku pożegnaliśmy Andrzeja "Pudel" Bieniasza- gitarzystę Püdelsów i założyciel tego zespołu. Andrzej, który wiele lat mieszkał w Krynicy gra już w niebiańskiej orkiestrze, a my wspominaliśmy rozmowę, kiedy Pudel i perkusista Tomasz Dominik przyszli do naszego studia ze świeżo wydaną płytą.
Posłuchaj rozmowy z zespołem Püdelsi

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3212877

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię