Około 300 tysięcy polskich dzieci przebywa obecnie poza granicami kraju. Tylko około 17 tys. spośród nich uczy się w szkołach funkcjonujących przy polskich placówkach dyplomatycznych, znajdujących się w 36 krajach. Pracuje tam 600 nauczycieli. Pozostali uczniowie uczęszczają do szkół społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie, a także do szkół europejskich, które proponują wielokulturową edukację dzieciom, których rodzice są zatrudnieni w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej.
O tym, jak wygląda edukacja polskich dzieci przebywających za granicą rozmawiamy w programie "Przed hejnałem". Gośćmi są:
Małgorzata Lityńska, która przez prawie 20 lat prowadziła szkołę polską w Bazylei, ale zetknęła się także ze szkołami polskimi w Rzymie, Paryżu;
Alina Zerling-Konopka, która wróciła z mężem do Krakowa po ponad 40 latach spędzonych w Kanadzie;
Urszula Majcher Legawiec, która zna polskie szkoły w Portugalii, a obecnie zaangażowana jest w szkoły polskie w Niemczech, reprezentuje Fundację Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja.