Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.24.03.2019 r.

(fot.Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (24.03.)

 

Wieś na rzeką ROPĄ, założona przed 655. laty, dziś leży w gminie SKOŁYSZYN w powiecie jasielskim, w województwie podkarpackim.

Od 1884 r. stacja na kolejowej trasie STRÓŻE - JASŁO.

W lutym 1943r. na stacji wybuchł pożar cysterny z paliwem na front wschodni. Gestapo uznając wydarzenie za sabotaż rozstrzelało trzy osoby, a kilkanaście aresztowało i wywiozło do KL "Auschwitz". O tej tragedii przypomina pamiątkowa tablica na stacyjnym budynku.

W tej wsi w 1973 r. zmarła, w wieku 107 lat, Zuzanna Stusowska (1866–1973),wówczas najstarsza mieszkanka Polski.

 

Z tą wsią związane są między innymi następujące osoby:

urodzona w 1986 r. aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie ANNA GORAJSKA,

urodzony w 1925 r. artysta rzeźbiarz, absolwent krakowskiej ASP MARIAN KONOPACKI

oraz mieszkający kilka lat w tej miejscowości ARAM SHAKHBAZYAN (1944-2015), rzeźbiarz i metaloplastyk, twórca innymi stacji drogi krzyżowej na pobliskiej górze Liwocz (562 m n.p.m.)

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY: [email protected]

 

                                     do godz. 7.30. dnia 24.03.

 

UPOMINKI:

audiobook "KŁOPOTY KACPERKA" Zofii Kossak w interpretacji ANNY POLONY.

płyta CD "PIOSENKI MĄDRYCH DZIECI".

podwójna płyta CD " MIĘDZY CISZĄ A CISZĄ 3" z nagraniami m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Grzegorza Turnaua.

zestaw publikacji regionalnych ("Michał Gier. Rzeźbiarz ludowy z Rybnej", "Śladami tradycji kulinarnych w Dolinie Dłubni", "Mogiły wojenne, pomniki i miejsca pamięci na terenie Miasta I Gminy Skała" oraz "Paprotniki Krzeszowic. Ścieżki dydaktyczne")

tomik poezji "TU WRACAM" Zygmunta Adamkiewicza.

III pluton, 1 kompanii 5. Batalionu Strzelców Olkuskich pod Lubieniem Wielkim (Ukraina, nieopodal Lwowa), dnia 30 marca 1919 r.

(fot. Archiwum Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.)

 

Do końca kwietnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w OLKUSZU przy ulicy Francesco Nullo 29 b czynna jest wystawa " 5. Batalion Strzelców Olkuskich", zorganizowana przez tę placówkę oraz olkuskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Batalion Strzelców Olkuskich został utworzony w listopadzie 1918 r. z członków Polskiej Organizacji Wojskowej i ochotników (w tym głównie młodzieży szkolnej) z ziemi olkuskiej. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej oraz wojnie polsko-bolszewickiej.

Co było inspiracją do przygotowania tej wystawy ? - wyjaśnia KONRAD KULIG - prezes olkuskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.  Posłuchaj!

 


 

 


 

(fot.Jan Mehlich/Wikipedia)

 

Stoi na Rynku Głównym w Krakowie.

Jest jedną z wizytówek miasta, dziś europejskiej metropolii, a w XIX w. stolicy kulturalnej Polski, państwa, którego próżno by szukać na ówczesnych mapach.

Pomysł postawienia pomnika Wieszczowi Adamowi , pojawił się już kilkanaście lat po śmierci Mickiewicza, w 1855 roku.

Kto wchodził w skład Komitetu Budowy Pomnika i jakie problemy pojawiały się w czasie przygotowań do jego odsłonięcia? - wyjaśnia historyk MICHAŁ KOZIOŁ.

Posłuchaj!

 


 

Statut Kazimierza Wielkiego dla Krakowskich Żup Solnych z 1368 roku, odpis z XV w., Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, Dział Rękopisów.

 

 

Historyk sztuki MAREK SKUBISZ, kierownik Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa Muzeum Żup Krakowskich "WIELICZKA", przedstawia dwa cenne dokumenty dotyczące rozwoju Żupy na przestrzeni wieków i opisujących zasady funkcjonowania kopalni i warzelni soli w Wieliczce i Bochni.

To Statut Kazimierza Wielkiego dla Krakowskich Żup Solnych z 1368 r. oraz opis Żup z 1518 r. (Krótki, a dokładny opis zarządzania i stosunków w żupach wielicko - bocheńskich w 1518 roku).

Posłuchaj!

Krótki a dokładny opis zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku, rękopis, najstarsza zachowana kopia - z 2. poł. XVI w. (oryginał nie zachował się), Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie.

 


 

 

(fot.Mateusz Opasiński/Wikipedia).

 

TADEUSZ MORYTO - to postać wielce zasłużona dla Ziemi Łąckiej.

Był organistą w łąckim kościele i w 1947 r. założycielem chóru parafialnego oraz Orkiestry Dętej OSP w pobliskim CZERŃCU.

Po upadku Powstania Warszawskiego do końca II wojny światowej gościł u siebie w domu rodzinę przyjaciela FELIKSA RĄCZKOWSKIEGO (1906-1947) warszawskiego organisty i pedagoga.

To on, po wojnie, namówił Tadeusza Morytę, aby swego syna STANISŁAWA wysłał na muzyczne kształcenie do stolicy.

Opiekował się nim jeszcze po ukończeniu przez niego studiów, kiedy rozpoczęła się kariera STANISŁAWA MORYTY (1947 - 2018) kompozytora, organisty i pedagoga, późniejszego rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jego sylwetkę wspomina JADWIGA JASTRZĘBSKA - przez Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Posłuchaj!

 

 

 


 

(fot. Wikipedia).

 

Tarnowski historyk MIECZYSŁAW CZOSNYKA przedstawia ostatnią cześć opowieści o dziejach małopolskiej rodziny Tokarzów.

Tym razem koncentruje się nad losami tarnowskiego adwokata i radnego STANISŁAWA ROMANA TOKARZA (ur. 1840 Mielec - zm. 1906 r. Tarnów), który walczył w Powstaniu Styczniowym i uczestniczył w tragicznej Bitwie pod Miechowem 17. lutego 1863 r.

Jak potem uniknął represji władz austriackich?

Posłuchaj!
 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię