Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 24.10. 2021 r.

( fot. Jerzy Opioła/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA (24.10.)

Małopolska rzeka o długości 87 km, lewy dopływ Wisły.

Jej źródła znajdują się w okolicach WOLBROMIA, a obszar źródliskowy stanowi rozległe torfowisko.

Przepływa przez SŁOMNIKI, PROSZOWICE oraz KOSZYCE.

We wsi SOKOŁOWICE ma ujście koło 144 km biegu Wisły.

Proszę podać jej nazwę.

ADRES INTERNETOWY: regionalne@radiokrakow.pl

do godz. 7.30 dnia 24.10.2021 r.

UPOMINKI:

książka "ZAKOPANE, KTÓREGO NIE MA" Agaty Nowakowskiej -Wolak

książka "Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej"

34 numer " ALMANACHU ŁĄCKIEGO"

książka "MAŁOPOLANIE GOTUJĄ"

album " GMINA KORCZYNA"

Biecz ( fot.PatrycWójcikiewicz/Wikipedia)

W piątek 29.10 2001 r. w BIECZU, z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, odbędą się uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin dr TADEUSZA ŚLAWSKIEGO (1920 -2008)

Uroczystości organizuje Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera, Burmistrz Biecza oraz Muzeum Ziemi Bieckiej.

( fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

( fot. Wikipedia)

Tadeusz Ślawski był historykiem, regionalistą, żołnierzem Armii Krajowej, przewodnikiem turystycznym, założycielem i przez ponad 35 lat kierownikiem i dyrektorem Muzeum w Bieczu, początkowo działającego pod szyldem PTTK.

Tadeusz Ślawski z żoną Gabrielą ( fot. ze zbiorów rodzinnych)

W piątek 29.10 po Mszy św. o godz. 10.00 w bieckiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała, na terenie Muzeum Ziemi Bieckiej odsłonięte zostanie popiersie Tadeusza Ślawskiego wykonane przez gorlickiego artystę rzeźbiarza ZDZISŁAWA TOHLA.

Skąd pochodzi ród Ślawskich wyjaśnił na początku XXI w Radiu Kraków,, zmarły w 2008 r. Tadeusz Ślawski.

Jego ogromne zaangażowanie w sprawy bieckiego muzeum przypomina wdowa GABRIELA ŚLAWSKA, a pasje dokumentalisty wspomina wnuczka MAGDALENA ŚLAWSKA – DUBIEL.

Wraz z odsłonięciem popiersia otwarta zostanie także wystawa poświęcona życiu i dorobkowi Tadeusza Ślawskiego.

Na tę wystawę już teraz zaprasza dr PAWEŁ KOCAŃDA dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej.

Posłuchaj!

Historia amatorskiego teatru w DOBCZYCACH sięga lat trzydziestych XX w.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej udało się wystawić kilka spektakli, a działalność teatralną wznowiono już w 1945 r., co dokumentuje "Kronika Amatorskiego Zespołu Teatralnego Koła PTTK Dobczyce".

W ciężkich powojennych czasach, czasach biedy i niedostatku, ludzie potrzebowali rozrywki i kontaktu ze sztuką, dlatego przygotowywane były wciąż nowe premiery.

Ostatnie kilkanaście lat, to niestety okres stagnacji.

Przełomem będzie premiera "ZEMSTY" Aleksandra Fredry przygotowana przez 9 osobowy zespół "TEATRU POD ZAMKIEM DOBCZYCE" pod reżyserskim okiem krakowskiej aktorki MAGDY SOKOŁOWSKIEJ - GAWROŃSKIEJ, sentymentalnie związanej z Ziemią Dobczycką.

Spektakl zostanie zaprezentowany w niedzielę 24.10. o godz. 17.00 w auli widowiskowej Regionalnego Centrum Oświatowo -Sportowego w Dobczycach przy ulicy Szkolnej 43.

Próba "Zemsty" od lewej Paweł Piwowarczyk, Arkadiusz Koliński , Paweł Stoch, Katarzyna Matoga (fot. Łukasz Piwowarczyk - MGOKiS

Spektaklowi teatralnemu towarzyszyć  będzie promocja książki "KAZIMIERZ KOWALSKI. AKTOR ZIEMI DOBCZYCKIEJ" autorstwa Katarzyny Dominik i Marka Stoszka.


Wraz z premierą" Zemsty" rozpocznie działalność Stowarzyszenie Teatralne "TEATR POD ZAMKIEM" wspierane przez samorządowe władze, z burmistrzem Dobczyc TOMASZEM SUSIEM.


Jak przebiegały przygotowania do premiery, jaką koncepcję przyjęła reżyser Magda Sokołowska - Gawrońska?


Posłuchaj!

"ZEMSTA"  spektakl TEATRU POD ZAMKIEM DOBCZYCE

Magdalena Sokołowska - Gawrońska - reżyser
Danuta Kasprzyk - koordynator
Anita Werner - scenograf
Karol Kudlik - fotograf

Katarzyna Matoga - Podstolina
Adam Ruta - Rejent
Arkadiusz Koliński - Dyndalski
Paweł Piwowarczyk - Wacław
Julia Piwowarczyk - Klara
Paweł Stoch - Papkin
Piotr Skóra - Cześnik
Marek Cieślak - Mularz

od lewej; Katarzyna Matoga - Podstolina Paweł Stoch - Papkin Arkadiusz Koliński - Dyndalski Adam Ruta - Rejent Piotr Skóra - Cześnik Paweł Piwowarczyk - Wacław (fot. Danuta Kasprzyk)

( fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Wikipedia)

Znawca historii Krakowa MICHAŁ KOZIOŁ zachęca do przygotowywania zimowych zapasów powideł.

Przypomina jakie rodzaje powideł wymienił w "Encyklopedii Staropolskiej" etnograf i folklorysta ZYGMUNT GLOGER (1845 -1910).

Wspomina też o publikacji z 1930 r. autorstwa KAZIMIERY KULCZYCKIEJ, zawierającej przepisy na konfitury, dżemy, galarety, marmelady (!) i powidła.

A ponadto apeluje do pań domów, by kontynuowały tradycję i wróciły do zwyczaju swojskiego, domowego smażenia powideł.

Posłuchaj!

Pomnik pieczęci miejskiej w Nowej Górze ( fot. Mariusz Paździora/Wikipedia)

W sobotę 30 października o godz. 13.00 w NOWEJ GÓRZE" w gminie KRZESZOWICE na Ranczu "Artemidy" odbędzie się konferencja kończąca projekt „Godka w gminie Krzeszowice 2 – pieśni gwarowe”, którego celem jest ochrona, dokumentacja, utrwalenie i popularyzacja lokalnej tradycji oraz wzmocnienie lokalnej tożsamości kulturowej.

To kontynuacja projektu z 2019 r. „Godka w gminie Krzeszowice” zrealizowanego przez Fundację "Ósmy Dzień Tygodnia" z Nowej Góry (prezes BARBARA KUBINA), którego rezultatem było opracowanie w wersji elektronicznej " Leksykonu gwary gminy Krzeszowice" zawierającego 1500 słów i opublikowanego na stronie godka-krzeszowice.pl

Druga edycja została poszerzona o pieśni gwarowe, zebrane i wykonane dzięki paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Krzeszowice.

14 pieśni gwarowych zostało zarejestrowanych i ukazało się na na płycie DVD.

Projekt został zrealizowany dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - "Wspólnie dla dziedzictwa" oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach programu „Mecenat Małopolski I”, a także z gminy Krzeszowice.O realizacji projektu informują dr hab. MACIEJ RAK, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego z Katedry Historii Języka i Dialektologii oraz JANUSZ BLECHARZ muzyk, pianista, kompozytor i producent muzyczny związane z Krzeszowicacmi.

Posłuchaj!

od lewej Janusz Blecharz i dr hab. Maciej Rak

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię