Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Nieznośna lekkość bytu - rozmowa o syndromie Piotrusia Pana

Chłopiec rośnie, dojrzewa, staje się mężczyzną, zakłada rodzinę, jest odpowiedzialny i opiekuńczy. To naturalny kierunek rozwoju. Jednak nie zawsze tak jest. Dla niektórych ta droga urywa się na pewnym etapie i chłopiec nigdy nie staje się mężczyzną. Na czym polega syndrom Piotrusia Pana, czy jest klasyfikowany jako zaburzenie osobowości, problem z wyrażaniem emocji czy po prostu dziecinność? - o tym Joanna Gąska rozmawia z gościem programu "Lustro" drem Rafałem Abramciowem z Katedry Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

fot. pixabay.com

Przypadłość zwana syndromem Piotrusia Pana  pochodzi od od głównego bohatera prozy szkockiego powieściopisarza Jamesa Matthew Barrie'go. To opowieść o chłopcu, który nigdy nie dorasta. Bohater podróżuje między światem rzeczywistym a Nibylandią, krainą zabawy, do której zabiera swoich przyajciół. W podróży przeżywa z nimi różne, mniej lub bardziej szczęśliwe perypetie i przygody. 

W jaki sposób postać Piotrusia Pana została wykorzystana w psychologii, czym jest syndrom nazywany również kompleksem Małego Księcia i jak kolosalny ma wpłw na dorosłe życie, jego jakość - o tym dr Rafał Abramciów z Katedry Psychologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

 

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię