Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Inwentaryzacja sklepowej półki w ułamku sekundy - krakowskie start-upy inwestują w sztuczną inteligencję

Medycyna spersonalizowana, przemysł gier komputerowych, handel, call center to niektóre z branż wykorzystujących sieć neuronową. - Mamy firmę w Krakowie, która zajmuje się rozpoznawaniem obrazu, to jest bardzo dobrze zdefiniowana procedura, ale bardzo trudna do uchwycenia przez klasyczną informatykę. Głębokie sieci neuronowe są wykorzystywane do tego, żeby rozpoznawać choćby artykuły na półkach - twierdzi dr Przemysław Witaszczyk z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w rozmowie z Joanną Gąską.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Znana jest już niemal od stulecia, w ostatniej dekadzie zdobyła niebywałą popularność, głównie dzięki zastosowaniu jej w nowoczesnym przemyśle. Sztuczna inteligencja czy, jak mówią specjaliści, sieć neuronowa z dużym powodzeniem wdrażana jest w dynamicznie rozwijających krakowskich przedsiębiorstwach.

 

 - Jest w Krakowie firma, która odniosła sukces na arenie międzynarodowej wprowadzając produkt, który jest w stanie zautomatyzować proces ewidencjonowania w sklepach -  zdradza dr Przemysław Witaszczyk. Korzyść jest wymierna: zamiast rzeszy pracowników spisujących godzinami etykiety na półkach, żeby potem wprowadzić je do bazy danych, powstał program obsługiwany smartfonem. - Pracownik zrobi jedno zdjęcie i w ułamku sekundy zostanie zinwentaryzowana zawartość sfotografowanego obszaru. Widziałem to na własne oczy, działa to niesamowicie dobrze. To będzie mogło zostać poszerzone na innne domeny działałności  niż tylko sklepy - wylicza współtwórca pierwszych  w Polsce studiów - Europejskiej Akademii Gier.

- Medycyna spersonalizowana oparta na sztucznej inteligencji, to kolejna branża, w którą inwestuje inny krakowski start-up - wylicza dr Przemysław Witaszczyk. Sekwencjonowanie genetyczne i badania nad DNA z wykorzystywaniem sieci nauronowych, mają doprowadzić do stworzenia leku na nowotwór przeznaczonego dla konkretnego pacjenta. Obszary, w które inwestują krakowskie firmy, to także branża call-center i przemysł gier komputerowych.

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię