Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Czerwona Księga Ptaków ginących i zagrożonych

Zagrożona wyginięciem jest jedna piąta gatunków ptaków rozmnażających się w Polsce - wynika z opublikowanej Czerwonej Listy Ptaków Polski. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków opublikowało nową edycję spisu zagrożonych gatunków. Obecnie 12 gatunków ptaków uznaje się za krytycznie zagrożone, 10 za zagrożone, a 25 za narażone - mówi dr Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

biegus zmienny , fot. dr T. Wilk

Ptaki zagrożone wyginięciem

Wśród gatunków krytycznie zagrożonych jest m.in. świstun, rycyk, rybitwa czubata, błotniak zbożowy, kraska czy dzierzba czarnoczelna. Na listę zagrożonych trafiły też lepiej znane gatunki – w tym gawron, słowik szary, mewa siwa, czajka i przepiórka. Siewkowe i blaszkodziobe znikają w bardzo szybkim tempie. Od 61 do 70 proc. gatunków w tych grupach wymaga pilnej, szczególnej ochrony. Dominujące typy siedlisk, w których występują ptaki zagrożone, to mokradła i łąki w dolinach rzek, zbiorniki wodne i rzeki, a także wybrzeże morskie.


Analizy przeprowadzono w oparciu o metodykę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, wykorzystując ok. 1,4 miliona obserwacji z lat 2010-2019, pochodzących głównie z programu Monitoringu Ptaków Polski oraz z portalu Ornitho. Analizami objęto 230 gatunków ptaków, a badaniom poddano trzy kluczowe parametry: liczebność, zasięg i trend populacji.

Czerwona Lista Ptaków w Polsce jest dostępna w internecie na stronie  www.otop.org.pl

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię