Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

'Bilet z rowerem" - reportaż Ewy Szkurłat z wyróżnieniem Międzynardoowego Festiwalu Filmowego NNW

XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który zakończył się w Gdyni, to wielkie święto filmów o tematyce historycznej. Wydarzenie to od kilku lat skupia środowisko filmowe z całego świata. Także w podczas tej edycji widzowie mogli nie tylko obejrzeć produkcje z Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Gruzji, Japonii, Czech, Słowacji czy wreszcie Ukrainy, ale i spotkać się z twórcami z tych krajów. Na Festiwalu nie zabrakło też twórców reportaży i dokumentów radiowych. 33 prace oceniało jury pod przewodnictwem Magdaleny Merty.

"Bilet z rowerem" - reportaż Ewy Szkurłat

Spotkali się w pociągu, sprzedano im "bilet z rowerem". Ona to Anita Cwynar z Kanady, on to prof. Hubert Chudzio Dyrektor Centrum Dokumentacji  Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy. Pani Anita osiem lat temu znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki Wiktorii. Mogiłę w Afryce odnowili krakowscy studenci pod kierunkiem prof. Chudzio. Pan Hubert pracował nad książką "Zmarli Polacy w drodze do Ojczyzny" w której znalazł się list wysłany do niego przez "Anitę z Toronto", która teraz siedziała obok niego w pociągu relacji Warszawa - Kraków.

"Słonko" - reportaż Ewy Szkurłat o kpt. K.Flizaku

Jedną z kategorii nagród honorowych Festiwalu NNW są „Sygnety niepodległości”. Honorują nimi bohaterów walki o wolność. Dzięki ich odwadze żyjemy dzisiaj niepodległej Polsce. Ich bohaterstwo wymagało poświęceń, czasem cena była najwyższa.

Sygnet otrzymał Kpt. Krzysztof Flizak, oficer US Army, najmłodszy żołnierz gen. Andersa – bohater reportażu Ewy Szkurłat "Słonko". Gdy wybuchła wojna miał siedem lat. Wołyniak i Sybirak. Jest synem Tadeusza Flizaka, przedwojennego podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. Po aresztowaniu ojca przez NKWD, w czerwcu 1940 r. deportowany do łagru. Po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, jest weteranem wojny w Korei, gdzie został ciężko ranny i częściowo stracił słuch. Odznaczony najważniejszymi amerykańskimi medalami za dzielność.

Statuetkę otrzymał z rąk Tomasza Łysiaka, reżysera filmu „Ostatni rozdział”.

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię