Bezpłatne badania dla osób stosujących dietę roślinną. U podstaw tych badań pytanie, czy weganie i wegetarianie dostarczają organizmowi wystarczającą dużo składników odżywczych w tym jodu? A jod odgrywa dużą rolę  w syntezie hormonów tarczycy.  Badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego. 

Celem badania jest ocena podaży jodu wśród wegan i wegetarian (latoowo-/lakto-/owo-) w porównaniu z osobami stosującymi dietę tradycyjną. Z uwagi na rolę jodu w syntezie hormonów tarczycy, planowane jest także oznaczenie wybranych parametrów tarczycowych oraz badanie ultrasonograficzne (USG) tarczycy. Badania swoim zakresem będą również obejmowały analizę parametrów pomocnych w ocenie zasobów selenowych organizmu oraz wybranych składników mineralnych we krwi.
 
Badania są adresowane do osób:
- w wieku 18-30 lat
- stosujących dietę wegetariańską (laktoowowegetariańska; laktowegetariańską, owowegetariańską), wegańską lub tradycyjną minimum przez 1 rok
- ogólnie zdrowych
- niepalących papierosów, w tym elektronicznych
- które nie są aktualnie w ciąży/w okresie laktacji lub minęło minimum 12 miesięcy od zakończenia ciąży/laktacji
- zamieszkujące południową część Polski, a najlepiej Kraków i okolice (względy praktyczne, konieczność kilkukrotnego przyjazdu do Krakowa)
Co ważne udział w badaniu jest bezpłatny, a docelowa liczba uczestników to ok. 100 osób (po ok. 30 na każdy z badanych modeli żywienia).

Szczegółowe informacje na stronie internetowej:

https://farmacja.cm.uj.edu.pl/pl/jednostki/zaklad-bromatologii/rekrutacja-jod-dieta/

 Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu proszone są o kontakt: e-mailowy: jod.dieta@cm-uj.krakow.pl celem otrzymania linku do kalendarza z dostępnymi terminami na spotkanie rekrutacyjne (I etap).

 

W przypadku pytań/wątpliwości prosimy o kontakt:

    e-mailowy: jod.dieta@cm-uj.krakow.pl  

    telefoniczny: 508 709 785 lub 508 709 758

    osobisty: Zakład Bromatologii pokój: 3/16;  Wydział Farmaceutyczny, ul. Medyczna 9, Kraków

 

O szczegółach rozmawiają: kierująca badaniami dr Jadwiga Kryczyk-Kozioł  z Zakładu Bromatologii UJ CM i Marzena Florkowska.