Prawda o zmartwychwstaniu jest dogmatem chrześcijaństwa.
Biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, prof. Marcin Majewski przywołuje słowa św. Pawła, który napisał:
Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca - według liczenia czasu w tradycji żydowskiej. Rozpoczęła ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święcił ogień, od którego następnie zapala się paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Warto podkreślić wyjątkowość zmartwychwstania i nie mylić go ze wskrzeszeniem. W Nowym Testamencie Mamy aż pięć opisów wskrzeszeń - trzech dokonuje Pan Jezus, jednego dokonuje Święty Piotr, jednego dokonuje Święty Paweł. Mamy też w kulturze greckiej, czy rzymskiej ciekawe opisy wskrzeszeń, gdzie też jest mowa wskrzeszeniach, czy pustych grobach, ale to są cały czas powroty do życia doczesnego, natomiast tutaj mówimy o zmartwychwstaniu, czyli po pierwsze o samoistnym, samodzielnym powrocie do życia Chrystusa, a po drugie o kategoriach eschatologicznych, że to jest przejście do nowego życia. Dlatego mimo tych licznych świadectw wskrzeszeń czy ze starego, czy z Nowego Testamentu, czy nawet pozabiblijnych, św. Paweł może powiedzieć, że Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy, bo to jest nowy rodzaj doświadczenia nowy rodzaj wydarzenia
- mówi prof. Majewski.
Przed nami oktawa Wielkanocy. Aż do przyszłej niedzieli Kościół Katolicki świętuje zmartwychwstanie Zbawiciela. Uroczystości zamknie Niedziela Miłosierdzia.