Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Ryglicach stanął pierwszy w Polsce wodomat

  • Tarnów
  • date_range Sobota, 2014.02.08 09:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:46 )
Ten szczególnie narażony na susze region Małopolski tylko w niewielkiej części ma wodociąg. Mieszkańcy gminy Ryglice są skazani na własne studnie, które w ostatnich latach szybko wysychają. Dlatego wodomat może im bardzo pomóc - pod warunkiem że będą chcieli z niego skorzystać. Na razie nie wzbudza jednak większego zaintersowania.

fot. B, Maziarz


Pierwszy w Polsce wodomat zamówiła spółka wodno-kanalizacyjna Dorzecze Białej.

Prototyp stanął obok remizy OSP w Ryglicach . Cały czas jest testowany i ma ruszyć na dobre od poniedziałku. Burmistrz Teresa Połoska nie ma wątpliwości, że urządzenie może być bardzo pomocne."To jest działanie zastępcze, ale konieczne. Nie da się nagle zrobić kanalizacji i wodociągu. Dlatego takie rozwiązanie zastępcze jest niezbędne. To jest taki nowoczesny hydrant i krok do przodu bo mieszkańcy mogą sobie samodzielnie pobrać wodę. Nie muszą płacić za drogi transport, za wynajmowanie beczkowozu tylko własnym transportem sobie wodę przywiozą do celów pitnych".Woda z wodomatu w Ryglicach kosztuje około 7 groszy za 10 litrów. Do korzystania z urządzenia może początkowo zniechęcać obsługa. Mieszkańcy w siedzibie spółki muszą wyrobić sobie kartę czipową, którą będą ładowali.Jak wyjaśnia Radiu Kraków prezes spółki Dorzecze Białej Sławomir Jędrusiak - paradoksalnie to rozwiązanie jest tańsze od płatności gotówką. Poza tym łatwiej go testować.
"To jest tak proste w obsłudze, że nie powinno to odstraszać mieszkańców. Każdy z nas z bankomatem też jak pierwszy raz miał do czynienia, to się bał tego urządzenia. W tej chwili każdy z niego korzysta".Prezes Jędrusiak dodaje, że nie wyklucza iż w przyszłości wodomat będzie można obsługiwać także za pomocą monet.

Na razie jednak spółka pracuje nad zdalnym doładowaniem kart, żeby nie trzeba było po to jeździć do jej siedziby w Tuchowie.Spółka Dorzecze Białej liczy, że wodomat zainteresuje odbiorców, którzy potrzebują duże ilości wody np. w gospodarstwie, ale też do picia. W tej chwili musieli po nią jeździć np. do Lubaszowej co znacznie podwyższało koszt.Mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter, przyznają, że w przypadku takich odbiorców ten pomysł może wypalić.Spółka już myśli o zainstalowaniu kolejnych wodomatów w każdej gminie i miejscowości w okolicy.

Na razie wiadomo, że kolejny po Ryglicach miałby stanąć w Lubczy.Bartek Maziarz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię