Jak wyjaśnia szef Teatru Nie Teraz Tomasz Antoni Żak, zagościł w Maszkienicach poniekąd dzięki własnej twórczości. Przedstawiciele Towarzystwa Domu Ludowego w Maszkienicach byli bowiem na spektaklu „Nie odchodź mnie” na podstawie tekstach Stanisławy Wiatr Patryka, opowiadającym o polskich kresach.

„Ci ludzie podeszli do mnie po spektaklu i powiedzieli, że mają taki problem, że to miejsce powoli umiera. Że można byłoby coś zrobić związanego z tradycją tego obiektu, tym czego chciał fundator, i tak się to zaczęło. Później dogadaliśmy się już z samą gminą Dębno, wójtem Wiesławem Kozłowskim, który zaczyna nam pomagać, oraz z Dębińskim Centrum Kultury. Pomalutku, pomalutku, sprzedajemy ten temat w całej Polsce. Bo jesteśmy teatrem, który raczej w swoim mieście rodzinnym niestety bywa rzadko. Natomiast w Polsce jesteśmy bardzo często i mamy wsparcie od bardzo, bardzo wielu ludzi oraz instytucji z kraju dla tego pomysłu, realizacji idei: posiadania takiego domu kulturowego, teatralnego, artystycznego, w którym coś się rodzi i wylatuje w świat".

Tomasz Antoni Żak dodaje w rozmowie z Radiem Kraków, że teraz w Domu Ludowym działa m.in. filia biblioteki publicznej w Dębnie. Ośrodek Praktyk Artystycznych ma poszerzyć tę ofertę, ale na to potrzeba czasu i pieniędzy. „To ma żyć tamtym terenem. To ma być miejsce, w którym ludzie z Gminy Dębno oraz regionu brzeskiego znajdą miejsce do swoich ekspozycji i energii artystycznych. Będziemy się starali z nimi współpracować. Ich obecność będzie tam na pewno widoczna. Będziemy to chcieli przede wszystkim robić w bardzo ścisłej współpracy z Dębińskim Centrum Kultury, które ma kapitalny program integracji kulturowej gminy Dębno".

Na razie jednak trwa przygotowywanie do uroczystej inauguracji tego miejsca. W sobotę o godzinie 16, a w niedzielę o 17 będzie można zobaczyć spektakl „Powrót Norwida". Wejściówki można rezerwować pod numerami telefonów: na sobotę pod numerem telefonu 14 6638178 natomiast na niedzielę 698112964.

Tomasz Antoni Żak przyznaje, że już dawno pogodził się z tym, że siedzibą Teatru Nie Teraz nie musi być Tarnów. „Przykro było kilka lat temu, kiedy marnowaliśmy jako Tarnów okazję, aby tę energię, którą Teatr Nie Teraz przez tyle lat w sobie stworzył, móc tutaj sprzedawać w dobrym tego słowa znaczenia. Kiedy kolejne propozycje naszej obecności w Tarnowie upadały przez jakąś inercję władz albo nawet brak zrozumienia co się traci".

Zespół Teatru Nie Teraz tworzy 7 - 8 osób, a współpracuje z nim około 20 osób. Teatr w swoim repertuarze ma aktualnie 5 spektakli.

23 października szef teatru Tomasz Antoni Żak został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości w uznaniu za zasługi dla kultury polskiej.

 

 

Bartek Maziarz/jgk