Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnowska Rada Miejska we czwartek jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie reparacji wojennych

Tarnowska Rada Miejska jednogłośnie przyjęła we czwartek uchwałę w sprawie reparacji wojennych, jakich Polska domaga się od Niemiec. Autorami uchwały są radni z Klubu Prawo i Sprawiedliwość. Przygotowana przez nich uchwała jest odpowiedzią na apel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby poprzeć w ten sposób działania rządu w tej sprawie mówi radny Mirosław Biedroń.

Fot. Agnieszka Wrońska-Bęben

Tarnów też był bardzo doświadczony przez Niemców, okupację niemiecką w czasie II wojny światowej. To ponad 23 tys. osób, które zginęły, to zabójstwo tysięcy Żydów. Uważamy, że jest to moment, w którym należy poprzeć starania rządu o to, aby te zadość uczynienia stały się faktem.

Za przyjęciem uchwały zagłosowali wszyscy miejscy radni w Tarnowie - wcześniej jednak pojawił się wniosek ze strony radnego Koalicji Obywatelskiej Zbigniewa Kajpusa - o to, aby nieznacznie zmienić treść uchwały - tak aby w treści uchwały do słów dotyczących zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie poniosła Polska wspomnieć również o obywatelach.

Zawsze byliśmy za tym, aby reparacje z tytułu szkód i krzywd wyrządzonych podczas II wojny światowej, agresją z 1939 roku, były wypłacone, a ofiary otrzymały stosowne zadośćuczynienie. Ofiary te mają swoje imiona, nazwiska, twarze. Oprócz instytucji czy całego państwa to są znane osoby, które zostały realnie poszkodowane i do dzisiaj ich krzywdy nie zostały naprawione. Chcemy zabezpieczyć interes ludzi, obywateli Polski, którzy czasem ponieśli największą ofiarę

Pomysłodawcy uchwały radni PiS - zgodzili się na te poprawki, mimo iż podtrzymują, że uchwała przygotowana przez nich była przygotowana precyzyjnie i jej treść dotyczy również start poniesionych przez Polaków.  

Tematy:
Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię