Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: 40 lat Ośrodka Szkolno – Wychowawczego

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2013.06.24 10:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:32 )
Od 40 lat kształcą i wychowują niepełnosprawne dzieci z całego regionu. Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze świętuje okrągły jubileusz.

http://www.soswprometeusz.org

Posłuchaj Macieja Witka, hipoterapeuty
Puchar Stadninki w Zbylitowskiej Górze

To bardzo wyjątkowe miejsce w regionie tarnowskim. Jedyne świadczące tak kompleksową pomoc dzieciom upośledzonym umysłowo. Podopieczni ośrodka biorą tam bowiem udział w zajęciach hipoterapi, dogoterapii, muzykoterapii a nawet arteterapi, czyli terapii przez sztukę.

Ośrodek przywiązuje także wagę do integracji dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Wczoraj w ramach jubileuszu odbyły się tam zawody jeździeckie w których brały udział dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne. Podobne zawody planowane są jesienią.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych umysłowo. W Ośrodku uczą się uczniowie niepełnosprawni umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, w wieku od 7 do 24 roku życia. Prowadzi na terenie ośrodka szkołę podstawową dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, gimnazjum dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim , umiarkowanym i znacznym oraz szkołę przysposabiającą do pracy dla młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz ze sprzężeniam.


W roku jubileuszowym ośrodek planuje wydanie swojej monografii , w czerwcu w Centrum sztuki Mościce odbył się specjalny jubileuszowy koncert . W planach na przyszłość ośredek ma rozbudowe i odremontowanie swojej obecnej siedziby. Trwa już przygotowywanie projektu tej inwestycji.Aby wspierać działanie ośrodka, a także dzieci niepełnosprawne z regionu tarnowskiego, przy ośrodku powstało specjalne stowarzyszenie "Prometeusz" .

(Agnieszka Wrońska/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię