Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Straż graniczna szykuje się do Euro 2012

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2012.05.17 05:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:05 )
Na czas piłkarskich mistrzostw zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Nie oznacza to jednak powrotu do stania w długich kolejkach na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją czy Litwą.

Fot. B. Maziarz. Funkcjonariusze tarnowskiej placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej to tak na prawdę zwiększona działania pograniczników w okolicach granic czy też na głównych szlakach komunikacyjnych. Oprócz teoretycznego przywrócenia kontroli, na czas mistrzostw mają zostać przywrócone także 254 dotychczasowe punkty w których powinniśmy przekraczać granice.
Więcej pracy na czas Euro będą mieli także pogranicznicy, którzy nie mają na obszarze swojego działania granic państwowych jak np. Ci z tarnowskiej placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - przyznaje jej szef, podpułkownik Mariusz Kopczak. "Na chwilę obecną skupiamy się głównie na kontroli cudzoziemców z krajów trzecich czyli z Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Natomiast na czas Euro 2012 trzeba będzie zwrócić większą uwagę na kibiców z krajów Unii Europejskiej ponieważ oni mogą stanowić największe zagrożenie głównie dla bezpieczeństwa publicznego. Większość naszych działań będzie skoncentrowane na kontroli szlaków komunikacyjnych, drogowych i kolejowych łączących Kraków, gdzie będzie baza trzech reprezentacji z granicą Ukraińską".

W działaniach pograniczników podczas Euro 2012 bardzo pomocne będą tzw. schengenbusy - przekonuje rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straż Granicznej major Krzysztof Kowlczyk. "Shengenbusy to pojazdy, które można spokojnie nazwać mobilnymi placówkami straży granicznej. Są one wyposażone w niezbędny sprzęt do szybkiej weryfikacji danych osób oraz pojazdów. I takie shengenbusy będą widoczne podczas Euro 2012".

Shengenbusy mogą jednak nie być aż takie widoczne bowiem Karpacki Oddział Straży Granicznej ma tylko 3 takie pojazdy. Stacjonują w Żywcu, Zakopanem i Piwnicznej.

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej będzie obowiązywało od 4 czerwca do 1 lipca. W tym czasie przekraczając granice z Czechami, Niemcami, Litwą czy Słowacją trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Natomiast w przypadku wyjazdu na Ukrainę obowiązkowo paszport.

(Bartek Maziarz)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

812283

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię