Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sprawcom wyłudzeń na portalu społecznościowym grozi kara więzienia

  • Krzysztof Orski
  • date_range Piątek, 2021.06.18 06:57 ( Edytowany Piątek, 2021.06.18 06:59 )
Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi dwóm mężczyznom podejrzanym o szereg wyłudzeń, których mieli dokonywać po włamaniach na konta użytkowników jednego z portali społecznościowych. Według ustaleń, hakerzy oszukali 150 osób.

fot: RK

Policja podała w czwartek, że sprawcy to dwaj mieszkańcy powiatu dąbrowskiego w wieku 19 i 22 lat. Wykorzystując programy szyfrujące, włamywali się oni na konta użytkowników jednego z portali społecznościowych, a następnie wyłudzali od ich znajomych pieniądze.

Hakerzy usłyszeli już zarzuty działania na szkodę ponad 150 osób. "Odpowiedzą za wyłudzenie oraz próbę wyłudzenia łącznie 60 tys. zł. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności" - poinformowała małopolska policja.

Proceder miał trwać od lutego do października ub.r. i polegać na "bezprawnym dostępie do internetowych kont popularnego serwisu społecznościowego w celu osiągnięcia korzyści materialnych".

Mężczyźni uzyskiwali dostęp do kont poprzez nielegalny zakup danych użytkowników sieci. Następnie włamywali się na profil internetowy konkretnej osoby, a potem wprowadzali w nim zmiany, przez co prawdziwy właściciel już nie mógł się tam zalogować. Kolejnym krokiem było podszywanie się pod użytkowników i wysyłanie wiadomości do ich znajomych z prośbą o pożyczenie różnych kwot, które przekazywane miały być za pośrednictwem systemu płatności mobilnych blik.

Jak ustalono, mężczyźni włamali się na ponad 30 profili. Usłyszeli już zarzuty i przyznali się do popełnienia przestępstw. Objęci zostali nadzorem policji, a dodatkowo mają zakaz opuszczania kraju.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Krzysztof Orski

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię