Szef rządu podczas wtorkowego objazdu po Małopolsce, w miejscowości Ciężkowice podkreślał, że Polski Ład wyrasta z ducha autentycznej solidarności. "Tzn. że obok wielkich inwestycji dla dużych ośrodków, jak Kraków, Rzeszów czy miast takich jak Tarnów, mamy w Polskim Ładzie pieniądze również zarezerwowane na rozwój miejscowości i miast takich, jak Ciężkowice, które do tej pory były pomijane na liście inwestycji" - zapewnił.

"Wierzymy w to, że równomierny rozwój, postawienie na rozwój we wszystkich gminach i powiatach, także tych, które są trochę na uboczu od głównych szlaków komunikacyjnych pozwoli wydobyć te polskie talenty, tkwiące w polskich dzieciach, polskiej młodzieży, ludziach, którzy tutaj mieszkają" - dodał.

Szef rządu w czasie wystąpienia zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie zaproponowano mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności. "Nasz program w ramach Polskiego Ładu ma ułatwić, umożliwić to, żeby każda polska rodzina te swoje własne cztery kąty zdobyła" - oświadczył.

Wskazywał, że program gwarancji mieszkaniowych, to gwarancja Skarbu Państwa na zaciągnięty kredyt, a później - jak dodał - od 2, 3 i kolejnych dzieci, spłata części tego kredytu. "Po to, żeby ulżyć tej młodej polskiej rodzinie" - mówił.

Wskazywał też na propozycję dotyczącą budowy domu do 70 mkw. bez formalności. "Reguły mają zabezpieczyć przede wszystkim to, żeby Polacy mogli szybko, bez zbędnej biurokracji wybudować sobie ten dom; własne cztery kąty. Jednocześnie pamiętając o wymogach bezpieczeństwa" - mówił.

Wyraził też przekonanie, że Polski Ład będzie w stanie podnieść rozwój gospodarczy Polski na wyższe poziomy.

"Jestem przekonany, że ta uwolniona energia Polaków, ta solidarność, która jest zaszyta w Polskim Ładzie, będzie dobrze służyła Polakom, że przyda się Polsce, przyda się Polakom i Polski Ład będzie w stanie podnieść rozwój gospodarczy Polski na wyższe poziomy" - podkreślił szef rządu.

Jak dodał, zarówno w dużych miastach, ale także w mniejszych miastach i gminach potrzebny jest rozwój oraz inwestycje. "Pokazujemy, że to jest możliwe" - podkreślił Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Premier Mateusz Morawiecki poparł we wtorek kandydata PiS w wyborach burmistrza Ciężkowicach (Małopolskie) Michała Koralika. W wyborach zaplanowanych na 13 czerwca Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała czterech kandydatów.

W Ciężkowicach przedterminowe wybory zostały zarządzone z powodu śmierci wieloletniego burmistrza tego miasta Zbigniewa Jurkiewicza, który zmarł 6 grudnia zeszłego roku w wieku 65 lat. Przyczyną zgonu samorządowca był COVID-19.

Premier Morawiecki podczas wizyty w Ciężkowicach powiedział, że wierzy w kreatywność, pracowitość i uwolnienie energii Polaków, również w takich miasteczkach, jak Ciężkowice. „Dlatego jakiś czas temu spotkaliśmy się w Warszawie z panem Michałem Koralikiem, przewodniczącym (Rady Miejskiej) i jestem przekonany, że pan przewodniczący jest bardzo dobrym kandydatem na burmistrza” - dodał szef rządu.

Poinformował, że rozmowa dotyczyła strategii dalszego rozwoju miasta i planowanych inwestycji. „Wiem jak one są potrzebne, wiem jakie piękne perspektywy, także związane z rozwojem turystyki na tych terenach, a także rozwojem gospodarczym całej waszej gminy są możliwe wraz z dobrym gospodarzem, którego mam nadzieję, niedługo państwo wybierzecie” - mówił Morawiecki do mieszkańców.

Michał Koralik, przewodniczący Rady Miejskiej w Ciężkowicach dziękował premierowi za przyznane pieniądze z programów dotyczących inwestycji lokalnych. Dzięki pozyskanym środkom o łącznej wartości 10,5 mln zł – wskazał – gmina zrealizowała zadania potrzebne społeczności lokalnej, m.in. remont jednej ze szkół podstawowych, a także dofinansowała budowę parku zdrojowego w Ciężkowicach.

„Myślę, że gmina skorzysta też z pieniędzy z programu Polski Ład” - zapowiedział Koralik.

W Ciężkowicach czerwcowy termin przedterminowych wyborów burmistrza jest czwartą ich datą. Pierwotnie wybory miały się odbyć 28 lutego, potem - w związku z rekomendacją GIS dotyczącą sytuacji epidemicznej - zostały przesunięte na 11 kwietnia, następnie na 9 maja, a teraz na 13 czerwca.

W wyborach Miejska Komisja Wyborcza w Ciężkowicach zarejestrowała czterech kandydatów: Roberta Figasa, lokalnego przedsiębiorcę, prezesa klubu piłkarskiego Ciężkowianka Ciężkowice; Michała Koralika, przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach i sołtysa miejscowości Falkowa; Stanisława Kuropatwę, radnego powiatu tarnowskiego oraz Dorotę Mazur, prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne.

 

Premier: w Polskim Ładzie poprawiamy los materialny emerytów; dla 2/3 będzie to ok. 2 tys. zł rocznie więcej

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko, łk