Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Po likwidacji tarnowskiej Izby Wytrzeźwień oblężenie szpitala

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2012.05.16 06:16 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:05 )
Po likwidacji tarnowskiej Izby Wytrzeźwień szpital wojewódzki nie może sobie poradzić z nietrzeźwymi, którzy do niego trafiają. Powołany w miejsce Izby Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi prowadzony przez Stowarzyszenie Ponad Barierami ma tylko 6 łóżek z 29 dotychczasowych. Dużo więcej osób trafia do policyjnego aresztu, a także do szpitala św. Łukasza.

Fot. B. Maziarz. Interwencja Straży Miejskiej na ulicach Tarnowa w sprawie osoby nietrzeźwej

Tarnów zlikwidował własną Izbę Wytrzeźwień z końcem marca przez oszczędności i przestarzałośc tego rozwiązania. Prowadzenie nowej placówki, która zajmie jej miejsce nastawionej również na profilaktykę powierzono Stowarzyszeniu Ponad Barierami. Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi ma swoją siedzibę w tym samym miejscu co Izba, ale ma tylko 6 łóżek z 29 dotychczasowych. W punkcie w przeciwieństwie do izby wytrzeźwień nie można nikogo zatrzymać na siłę. Jednak chętnych na wytrzeźwienie w tym miejscu nie brakowało. Tylko 3 osoby z ponad 130 tam przyjętych odmówiło pozostania w punkcie. Szef stowarzyszenia Ponad Barierami Maciej Noga przyznaje, że zdarzało się też, że w placówce brakowało miejsca.
W takiej sytuacji nietrzeźwymi zajmuje się policja - przyznaje rzecznik prasowy tarnowskiej policji Olga Żabińska. "Jeżeli osoba taka stwarza zagrożenie dla siebie lub innych osób umieszczamy ją w areszcie. Natomiast w przypadku jeśli z taką osobą np. nie ma kontaktu jest odwożona do szpitala".
Jak przyznają lekarze z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego od miesiąca przeżywają prawdziwe oblężenie nietrzeźwych osób przywożonych do placówki głównie przez pogotowie ratunkowe. "W kwietniu 2011 roku mieliśmy takich pacjentów 66, w analogicznym okresie tego roku 152" - przyznaje zastępca kierownika SOR szpitala św. Łukasza lekarz Violetta Kowalewska i jak dodaje nietrzeźwi Ci są zazwyczaj agresywni. "Przeszkadzają nam w pracy, a stanowią także niebezpieczeństwo dla pacjentów" - mówi Kowalewska.
Miasto jest zaskoczone informacjami i oficjalnymi interwencjami ze szpitala. Prezydent Ryszard Ścigała zrzuca odpowiedzialność za oblężenie szpitala przez nietrzeźwych na okoliczne gminy. "Z naszych informacji wynika, że 30 procent nietrzeźwych przywożonych do szpitala to osoby spoza Tarnowa. Do tej pory takie osoby były przywożone do Izby. W nowej placówce, za którą miasto płaci nie ma to miejsca. Moim zdaniem nie powinno to jednak powodować oblężenia szpitala". Prezydent dodał, że jest otwarty na współprace z okolicznymi gminami.
Zarówno tarnowscy urzędnicy jak i stowarzyszenie, które prowadzi Punkt Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi podkreślają, że mogą zwiększyć liczbę łóżek. Tak będzie m.in. na czas Euro 2012.
Tymczasem szef Stowarzyszenia Ponad Barierami Maciej Noga podkreśla, że są już pierwsze efekty działalności Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi, w którym jest zapewniona pomoc terapeuty, psychologa, a nawet prawnika. "Przez ten miesiąc, który mamy za sobą zgłosiło się do Nas 31 osób, które chcą wziąć udział w terapii. Są to zarówno Nasi stali bywalcy, jak i członkowie rodzin alkoholików. Z ich wytrwałością jest różnie, ale ważne, że chcą".

(Bartek Maziarz)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

811905

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię