- Chcielibyśmy mieć poczucie, że ta praca, którą świadczymy każdego dnia i nocy, bo pracujemy w trybie 24-godzinnym, żeby była doceniona nie tylko poprzez ewentualne słowa i podziękowania, ale również pod kątem finansowym. Praca w Domu Pomocy Społecznej jest bardzo ciężka pod względem psychicznym i fizycznym. To nie tylko osoby starsze. Są mieszkańcy z upośledzeniami umysłowymi, niedowładami, problemami alkoholowi. To też bardzo duże obciążenie psychiczne. Jest to bardzo wyczerpująca praca. Gdy na koniec miesiąca weźmiemy wypłatę, którą mamy, przy aktualnie galopujących cenach, nie jest satysfakcjonująca - mówią pracownicy.
Większość pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Szpitalnej w Tarnowie zarabia od 2,2 tysiąca złotych do 2,5 tysiąca złotych, w zależności od stażu pracy. Robert jest starszym opiekunem od 32 lat.
- Chcielibyśmy, żeby nasza pensja była godnie potraktowana. W zawodach paramedycznych np. opiekuna medycznego w jednostkach służby zdrowia, płaca jest o około 1 tysiąc złotych brutto wyższa. Pensje pielęgniarek również są wyższe - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Robert.
W DPS przy ulicy Szpitalnej pracuje około 170 osób, którzy opiekują się 154 pensjonariuszami. Pod apelem do prezydenta w sprawie podwyżek podpisało się ponad 70 osób. Tarnowski magistrat informuje, że prace nad przyszłorocznym budżetem miasta trwają, dlatego trudno powiedzieć, czy podwyżka dla pracowników DPS zostanie zapisana w tym dokumencie.
Urzędnicy podkreślają, że od października wszyscy pracownicy urzędu miasta oraz podległych jednostek dostali 5-procentową podwyżkę, do pensji minimalnej 3010 złotych brutto. Tyle że taka pensja od nowego roku będzie obowiązywała w całym kraju. Dlatego według części pracowników to celowe posunięcie, które ma zamknąć usta starającym się o podwyżki, na przykład pracownikom socjalnym.
- Chciałbym zaapelować do pana prezydenta, żeby 21 listopada, w dniu pracownika socjalnego, oprócz słów docenienia i szacunku dla naszej pracy, którą wyraża, potwierdził to podwyżkami. Chcielibyśmy zarabiać więcej, żeby z naszej pracy osoby nie uciekały do innych instytucji, gdzie zarobki są lepsze. Chcielibyśmy dalej tutaj pracować, bo jesteśmy bardzo zaangażowani. Chcielibyśmy, żeby te płace były na tyle godne, żebyśmy również mieli z tego satysfakcję. Chcielibyśmy wiedzieć, że ta pomoc dla osób niepełnosprawnych i chorych jest nie tylko ważna dla nas, ale również dla osób, które decydują o naszych zarobkach - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków jeden z pracowników DPS przy ulicy Szpitalnej w Tarnowie.
Sprawa apelu tej grupy była poruszana przez tarnowskich radnych podczas październikowej sesji Rady Miejskiej. Prezydent Roman Ciepiela odpowiedział wtedy, że na podwyżki czekają także m.in. pracownicy żłobków. Dodał jednak, że potrzebne są do tego dochody w budżecie miasta. Wyraźnie zasugerował radnym, że jeśli nie zagłosują za propozycjami podwyżek np. podatków, to nie będzie pieniędzy na podwyżki. Radni nie zgodzili się jednak zarówno na podniesienie podatków, jak i opłat za bilety oraz wywóz śmieci.
- A
- A
- A
Opiekują się najsłabszymi w DPS i proszą prezydenta Tarnowa o podwyżki
Pracownicy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Szpitalnej w Tarnowie proszą prezydenta o podwyżki. W liście przesłanym do Romana Ciepieli, ale także do tarnowskich radnych, podkreślają, że większość z nich za trudną i odpowiedzialną pracę zarabia pensję minimalną. Dlatego proszą o zapisanie w przyszłorocznym budżecie miasta podwyżek dla nich.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:41
Notowanie nr 1622 z dn. 28.06.2026 r.
-
17:58
Najgorętszy bieg w historii. Upał dał się we znaki uczestnikom festiwalu w Krynicy
-
17:41
Awarie torowisk w Krakowie. Tramwaje kursują objazdami
-
16:48
ŚLADAMI DOBREGO WOJAKA SZWEJKA. Czeskie Budziejowice – stolica Czech Południowych
-
16:31
Piana party na basenie w Muszynie
-
16:12
Wszyscy nad wodę! Rekordowa frekwencja na basenach w Muszynie
-
15:24
Trwają poszukiwania mężczyzny, który podczas kąpieli zniknął pod wodą w zbiorniku Kruki w Oświęcimiu
-
14:43
Małopolskie Biegi Górskie w Krynicy - Zdrój
-
14:41
Upały dają się we znaki wodociągom. W Brzesku apel o oszczędzanie wody
-
14:02
Zderzenie auta z motocyklem na DW 980. Nie żyje motocyklista
-
13:55
Kraków gości młode gwiazdy kajakarstwa. Na Kolnej ruszają mistrzostwa świata U23
-
13:28
Zabytkowa kopalnia w Jawiszowicach będzie otwarta dla zwiedzających
-
12:19
Słuchajcie Radia Kraków i wygrywajcie! Czekają rowery i karty podarunkowe!
-
12:03
"Małopolska na dwóch kółkach. Sezon 2". Zobaczcie inną Małopolskę, wygrywajcie rowery!
-
10:00
Ważna zmiana na trasie do Morskiego Oka z powodu ekstremalnych upałów
-
09:40
Przystanek Młody Miłosz – literatura, która wychodzi w trawę. Festiwal bez obowiązku, za to z wyobraźnią
-
09:17
Tłoczno na krakowskich kąpieliskach. Które jest najlepsze? SONDA
-
09:10
Jak pomóc dziecku nawiązywać nowe przyjaźnie? Książki, które uczą odwagi w kontaktach z rówieśnikami
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 2. - Powojenny Kraków leczy rany
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze