Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obwodnica Tuchowa ma być gotowa do końca roku

  • Tarnów
  • date_range Wtorek, 2021.05.25 07:21 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.10.18 08:09 )
Inwestycja zaliczyła duży poślizg na etapie przygotowania projektu i zdobywania pozwoleń, ale kiedy już ruszyła, przebiega w imponującym tempie. Pierwsze łopaty wbito przed jedenastoma miesiącami, a finisz budowy jest już coraz bliżej.

fot: P. Topolski

Posłuchaj materiału Bartłomieja Maziarza
Budowa obwodnicy Tuchowa

- Postęp prac widać gołym okiem. Roboty idą bardzo szybko. Nawet sroga zima nie wstrzymała prac. Widzimy ogromne postępy. Mam nadzieję, że termin do końca roku jest realny, żebyśmy przejechali obwodnicą - cieszy się burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Potwierdził to na budowie obwodnicy Tuchowa wicemarszałek Małopolski, Łukasz Smółka. "Zgodnie z deklaracjami inżynierów, deklaracjami wykonawcy, ta inwestycja zostanie zakończona w 2021 roku, na Sylwestra" - dodał.

Zakończenia budowy obwodnicy nie mogą się doczekać mieszkańcy, bo w tej chwili droga wojewódzka 977 - na trasie z Tarnowa do Krynicy i na Słowację - przebiega tuż obok tuchowskiego rynku. "Małe miasto, przelot samochodów ciężarowych i robi się ciasno. Ruch jest duży. W tym ryneczku jest ciasnota. Ta droga dużo uwolni. Obwodnica jest potrzebna, to nie ulega wątpliwości" - podkreślają mieszkańcy Tuchowa.

Obwodnica Tuchowa ma rozwiązać nie tylko problem drogowy, ale też powodziowy. Jak mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wysoki nasyp, na którym powstaje droga od strony ulicy Ryglickiej, będzie pełnił też funkcje wału przeciwpowodziowego. "To rozwiązanie dwa w jednym. To daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko wynikające z ruchu drogowego, ale też wynikające z działań żywiołu. Kiedy przychodziła woda, mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie" - tłumaczył minister.

Przy okazji budowy każdej obwodnicy pojawia się pytanie, czy wyprowadzenie ruchu z centrum miasta nie odbije się czkawką, chociażby dla właścicieli sklepów. Burmistrz Magdalena Marszałek się tego jednak nie boi. "Nie obawiam się. Wyprowadzimy głównie tiry, które i tak się nigdy tu nie zatrzymywały. Nie było w rynku miejsca, gdzie by to mogły zrobić. Osoby, które będą chciały zwiedzić Tuchów, na pewno będą mogły tu zakręcić i zawitać do Tuchowa. Jako samorząd musimy się postarać, żeby to miejsce było atrakcyjne do zwiedzania" - mówi.

Budowa niespełna 3-kilometrowej obwodnicy Tuchowa kosztuje ponad 60 milionów złotych. Urzędnicy i wykonawca tłumaczą, że to wynika z kosztownych rozwiązań takich jak np. wiadukt nad linią kolejową, który przebiega lekko po łuku.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię