Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejne kłopoty przy budowie autostrady A4

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2012.07.26 08:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:10 )
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zrywa kontrakt z wykonawcą odcinka z Tarnowa do Dębicy. Powody - to opóźnienia, ale też zaległości wobec podwykonawców i żądanie od konsorcjum zapłaty dodatkowych 200 milionów złotych.

fot. budowa autostrady z Tarnowa do Dębicy w Nowej Jastrząbce. (fot. B. Maziarz)

Posłuchaj mieszkańców Nowej Jastrząbki
Mieszkańcy podtarnowskiej Nowej Jastrząbki są załamani przerwaniem prac na budowie autostrady z Tarnowa do Dębicy. Wczoraj generalna dyrekcja dróg krajowych i autostrad odstąpiła od umowy z wykonawcą tego 35 kilometrowego odcinka. Oficjalnym powodem jest żądanie Hydrobudowy, żeby GDDiK zapłaciła dodatkowo 200 milionów złotych za kontrakt. Firma z powodu kłopotów finansowych przerwała prace na budowie autostrady już kilka miesięcy temu. Dla mieszkańców okolic budowy autostrady w tym Nowej Jastrząbki to katastrofa.

Powiat tarnowski ma podpisaną umowę z Hydrobudową na naprawę rozjeżdżonych przez ciężarówki dróg, ale nie wiadomo czy firma wywiąże się w tej umowy. Wybór nowego wykonawcy autostrady z Tarnowa do Dębicy potrwa co najmniej pół roku.

35 kilometrowy odcinek z Tarnowa do Dębicy miał być gotowy w sierpniu tego roku. Od dłuższego czasu jednak na placu budowy nie działo się nic. W dodatku jedna z firm wykonujących prace jest w stanie upadłości. Teraz Generalna Dyrekcja będzie musiała znaleźć nowego wykonawcę. A to potrwa, bo najpierw eksperci będą musieli szczegółowo ustalić, na jakim etapie są prace. Dopiero potem będzie można ogłosić przetarg. Podobnie było w przypadku innego odcinka tej trasy - między Brzeskiem a Wierzchosławicami.

Generalna Dyrekcja obiecuje, że odcinek z Tarnowa do Dębicy będzie w pełni przejezdny pod koniec 2013 roku. Pierwotnie cała trasa z Krakowa aż do granicy z Ukrainą miała być gotowa na Euro 2012. Tymczasem Hydrobudowa na swojej stronie internetowej opublikowała oświadczenie, w którym informuje, że to ona zerwała kontrakt z Generalną Dyrekcją. Powodem mają być między innymi zaniżanie wynagrodzenia za budowę, nieprawidłowe przygotowanie dokumentacji przez Generalną Dyrekcję, a także opóźnienia w przekazaniu placu budowy.

(Bartek Maziarz/Maciej Skowronek/KN)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię