Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolej traci pasażerów z Tarnowa przez remont

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2013.06.13 14:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:32 )
Przez uciążliwy remont linii kolejowej z Krakowa do Tarnowa, PKP traci setki pasażerów. Dzięki nowej autostradzie pokonują oni stukilometrową trasę nawet dwa razy szybciej niż pociąg. Na rynku działa też coraz więcej prywatnych przewoźników.

Fot: Archiwum RK

Modernizacja lini kolejowej z Krakowa do Tarnowa. Fot. B. Maziarz

Remont linii kolejowej z Krakowa do Rzeszowa potrwa nie do końca 2014 roku, tak jak planowano, ale co najmniej o rok dłużej.

Tarnowianie dojeżdżający do pracy do Krakowa coraz chętniej wybierają samochody. Ponieważ przeważnie podróżuje ta sama grupa, umawiają się na wspólne przejazdy, albo korzystają z prywatnych autobusów. Te dojeżdżają do Krakowa nawet dwa razy szybciej niż pociągi.

Do kursującego już od kwietnia przewoźnika z Gorlic dołączy przedsiębiorca z okolic Tarnowa, który właśnie dostał zgodę urzędu marszałkowskiego na uruchomienie kursów do Krakowa. Zapowiedział Radiu Kraków, że jego autobusy będą woziły pasażerów z Tarnowa do Krakowa od połowy lipca.

Barbara Węgrzynek z Małopolskich Przewozów Regionalnych przyznaje, że rentowność linii Tarnów - Kraków znacznie spadła. Nie chciała jednak powiedzieć, ilu pasażerów ubyło.

Kiedy szybka kolej Nowy Sącz – Kraków? SONDAŻ

Modernizacja linii kolejowej E30 z Krakowa do Rzeszowa ma sprawić, że pociągi między Krakowem a Tarnowem jeździłyby z prędkością 160 km/h. Na razie jednak jeżdżą miejscami 30 km/h a koniec remontu przełożono o kolejne pół roku.
Na cały projekt modernizacji linii kolejowej E30 z Krakowa do Rzeszowa przeznaczone są gigantyczne pieniądze. To ponad 4 miliardy 672 tysięcy złotych. Z czego prawie połowa to dofinansowanie unijne. Żeby go nie stracić, kolejarze muszą skończyć z remontem do końca 2015 roku.
Samorządowcy z zachodniej Małopolski walczą o pociągi
Tak wyglądały prace modernizacyjne na trasie jesienią ub. roku.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię